
Stjärnspäckad actionthriller från 2024 släpps nu för svensk streaming
Streamingpremiär för ”The Killer”
Från och med i dag finns actionthrillern ”The Killer”, med stjärnor som Sam Worthington, Omar Sy och Nathalie Emmanuel att streama på SkyShowtime i Sverige.
John Woos remake på egna ”The Killer” finns nu på SkyShowtime
John Woo är den prisbelönte regissören med filmer som Face/Off (1997) på meritlistan. Men innan han utmärkte sig som regissör i Hollywood hade han sedan länge utmärkt sig med sina Hongkong-klassiker. En av dessa filmer var The Killer från 1989. Nu, 35 år senare, har Woo gjort en amerikansk remake på sin egen actionthriller. Nya The Killer hade premiär 2024 och hittar nu äntligen till en av de stora streamingtjänsterna i Sverige.
Från och med i dag, den 24 juni, kan du streama The Killer exklusivt på SkyShowtime.
SkyShowtime beskriver själva denna remake som en ”radikal ny version” av originalet. I den här filmen får vi följa den ökända lönnmördaren Zee (Nathalie Emmanuel), verksam i Paris undre värld under namnet ”Queen of the Dead”. När Zee får i uppdrag av sin arbetsgivare (Sam Worthington) att mörda en blind kvinna och hon vägrar, hamnar hon i centrum för en kriminell konspiration och väcker samtidigt en envis polisutredares (Omar Sy) intresse.
LÄS OCKSÅ: Svenska filmen gör succé på både SVT Play och TV4 Play: ”En stark upplevelse”

Publiken inte överens om filmen
Medan John Woos The Killer från 1989 har kultstatus i sin genre och imponerande 7,7 av 10 på IMDb, har nyversionen inte imponerat på samma sätt. Trots en namnkunnig rollista och Woos expertis som en mästare på action har The Killer från 2024 förblivit relativt anonym och endast lyckats skrapa ihop till 5,7 av 10 i snittbetyg av användarna på IMDb.
Samma typ av splittrade mottagande går att urskilja på Rotten Tomatoes, där 59% av de professionella kritikernas recensioner är positiva och 51% av tittarnas. The Killer (2024) är med andra ord en regelrätt vattendelare.
Trots det är filmen inte utan sina fans. Stora tidningar och sajter som New York Times, ScreenCrush, Los Angeles Times, Chicago Sun-Times och indieWire är alla exempel på aktörer som på ett eller annat sätt rosat filmen.
– Jag hade ingen anledning att föreställa mig att det här skulle bli Woos mest tillfredsställande film det här årtusendet, eller att det var just att upprepa sig själv som till slut skulle inspirera honom att skapa något fräscht. Men det är väl det som är det fina med att vara vid liv, eller hur? skriver en positivt överraskad David Ehrlich på indieWire.
Även Emmanuels insats i huvudrollen lyfts fram av många recensenter som ett stort plus i kanten för The Killer.
LÄS OCKSÅ: En av tidernas mest hyllade serier är tillbaka i veckan: ”Fänglsar tittaren”
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.