”Half Man” imponerar – ”Baby Reindeer”-skaparen med nytt sevärt drama

”Half Man” är en obehaglig och stundtals briljant skildring av två män bundna till varandra av en relation som är lika intensiv som destruktiv. Richard Gadd imponerar återigen – även om den nya serien inte riktigt når upp till nivåerna i ”Baby Reindeer”.

Melwin Svalin
Richard Gadd, skaparen av “Baby Reindeer” imponerar med ny serie
Detta är en recension. Analys och ställningstaganden är skribentens. Betyg och mer information i slutet av artikeln.

Recension: Half Man (2026) – Richard Gadd med ett mörkt relationsdrama

Richard Gadd, skaparen bakom Netflix enorma succé Baby Reindeer, är tillbaka med ännu en djupt obehaglig berättelse. Denna gången på HBO Max

Half Man öppnar i nutid med att två män cirkulerar varandra i en mörk lada. Den ena bär kilt, den andra står barbröstad och redo att slåss. Den ena är Niall (Jamie Bell), den andra Ruben (Richard Gadd). Redan här står det klart att det finns en skadlig och unik dynamik mellan dessa två män som vuxit upp som bröder.

Ett tidshopp tar oss trettio år tillbaka i tiden. Där möter vi en ung, mobbad och utstött Niall (Mitchell Robertson), som får veta att Ruben (Stuart Campbell) ska flytta in hos familjen. Ruben har nyligen kommit ut från ungdomsanstalt och hans mamma har inlett en relation med Nialls mamma.

Ruben är Nialls raka motsats: självsäker, dominant och van att ta vad han vill ha. Han löser snabbt Nialls problem med mobbarna och de två kommer varandra nära. Serien följer dem genom gymnasiet och vidare till universitetet, där Niall försöker skapa sig en ny tillvaro – bara för att Ruben ska följa efter och sabotera den. På universitetet möter Niall också någon som för första gången får honom att våga öppna upp sig och inse att det går att leva utan att blint underkasta sig Rubens vilja.

”Half Man” imponerar – ”Baby Reindeer”-skaparen med nytt sevärt drama
Foto: HBO Max. 

LÄS OCKSÅ: Hård kritik mot ”frustrerande ytlig” Michael Jackson-film – men stjärnan hyllas

Inte allt som övertygar med dramat

Serien imponerar i stort, men kärleksberättelsen som står i centrum för dramat är däremot inte helt övertygande. Detsamma gäller vissa karaktärers förhållningssätt till Rubens destruktiva beteende – inte minst hans egen mamma och Nialls mamma. Föräldragenerationen överlag känns ganska platt skildrad.

Skådespelet är å andra sidan en styrka. Nästan hela rollistan imponerar, men störst eloge får gå till Mitchell Robertson som spelar den yngre versionen av Niall.

”Half Man” imponerar – ”Baby Reindeer”-skaparen med nytt sevärt drama
Foto: HBO Max. 

LÄS OCKSÅ: Rebecca Fergusons mysteriefyllda succéserie med 8,1 på IMDb återvänder

Fullständigt briljanta scener i ”Half Man”

Det finns flera scener i Half Man som är fullständigt briljanta. De är sådana som stannar kvar hos en långt efteråt. Det är komplexa scener som rymmer så mycket, på ett sätt som bara riktigt skickliga manusförfattare klarar av. Som när Ruben iscensätter att Niall ska komma på honom med en tjej, som ett slags skevt tack för hjälpen med nationella proven. Scenen är både hotfull, ömsint och djupt obehaglig på samma gång. Den visar hur Ruben hela tiden tänjer på Nialls gränser, men också hur starkt grepp han har om honom. 

Half Man är på flera sätt mörkare än Baby Reindeer, men där den senare ofta lättas upp av komiska inslag finns det betydligt mindre utrymme för det här. En värdig uppföljare men den når inte tidigare höjder. 

Recensionen är baserad på seriens tre första avsnitt. 

”Half Man” streamar på HBO Max från den 23 april. Nya avsnitt släpps veckovis. 

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

Info om: Half Man

Streamingtjänst: HBO
Genre: Drama
Speltid: 6 x 50–60 min

Skapare: Richard Gadd
I rollerna: Richard Gadd, Jamie Bell, Mitchell Robertson, Stuart Campbell m.fl.
Filmtopps betyg:
ANNONS

NÄSTA ARTIKEL