Rebecca Fergusons mysteriefyllda succéserie med 8,1 på IMDb återvänder

Ett av Rebecca Fergusons mest rosade projekt i karriären är snart tillbaka med ny avsnitt. Seriens återkomst har nu fått ett fastslaget datum.

Emil Oscar Rasmussen
Rebecca Fergusons mysteriefyllda succéserie med 8,1 på IMDb återvänder

Premiärdatumet närmar sig för den nya säsongen

Rebecca Ferguson är utan tvekan en av Sveriges största internationella stjärnor de senaste åren. Under 2020-talet har storfilmerna avlöst varandra, men bland dem har hon också lyckats klämma in en mycket sevärd serie – som dessutom är ett av hennes mest hyllade projekt. Nu återvänder succéserien snart med en ny säsong.

LÄS OCKSÅ: Nytt fall skakar om London i brittiska thrillern ”Criminal Record” – ute nu

Nya hot och konspirationer väntar i nästa säsong

Det är Rebecca Fergusons kritikerfavorit Silo – en mysteriefylld sci-fi-serie – som snart återvänder till Apple TV. Dramat debuterade 2023 och det är dess tredje säsong som kommer ut om några månader. 

Silo är en dystopi som skildrar ett samhälle bestående av 10 000 människor som lever efter strikta regler i en silo under jord. Samhället och silon har skapats för att skydda dem mot en fördärvad och giftig värld där utanför. Efter en mystisk död i den första säsongen börjar teknikern Juliette (Ferguson) avslöja chockerande hemligheter om deras tillvaro i silon. 

I den tredje säsongen av Silo återvänder lider Juliette av minnesförlust samtidigt som silon återhämtar sig från ett uppror och nya hot uppenbarar sig. Parallellt skildras också bakgrundshistoria från århundraden tidigare och en konspiration uppdagas, vilket utlöser en kedjereaktion av händelser som kan komma att få katastrofala och oåterkalleliga konsekvenser. 

Utöver Rebecca Ferguson medverkar även CommonChinaza UcheHarriet WalterAshley Zukerman och Jessica Henwick m.fl. i den nya säsongen. Serien är skapad av Graham Yost (Justified) och är baserad på den New York Times-bästsäljande trilogin Silo av författaren Hugh Howey.

Rebecca Fergusons mysteriefyllda succéserie med 8,1 på IMDb återvänder
Foto: Apple TV.

Fans och kritiker älskar Fergusons dystopi

Silo är en välproducerad serie som älskas av såväl fans som kritiker. Dystopin har urstarka 8,1 av 10 i snittbetyg på IMDb och de två första säsongerna har hyllats av kritikerna med ett snittbetyg på 90% positiva omdömen på Rotten Tomatoes

Den senaste säsongen, som kom ut hösten 2024, fick höga betyg från flera etablerade recensenter. Nicola Austin på Empire Magazine gav exempelvis säsongen 4 av 5 i betyg och hävdade i sin recension att Silo är en ”fängslande serie som får en att fortsätta gissa om det finns ett korn av sanning bland alla lögner”. Motsvarande betyg delades även ut av The Guardian och The Daily Telegraph m.fl.

Återkommande i recensionerna av serien är hyllningar av Rebecca Fergusons insats. Även Filmtopps Eric Diedrichs, som gett de två första säsongerna 3 av 5 i betyg lyfter svenskans medverkan som en av Silos styrkor. I säsong två-recensionen skriver han att den ”svenska stjärnan är säsongens stora behållning”.

LÄS OCKSÅ: Ny säsong av älskad deckarserie kommer nu till TV4 Play – kritiseras av fans

Premiärdatumet för ”Silo” säsong 3 har spikats

Apple TV har nu annonserat ett premiärdatum för nästa säsong av Silo och samtidigt släppt en första glimt av vad som väntar. Se teaser-trailern nedan:

”Silo” säsong 3 har premiär på Apple TV den 3 juli 2026.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips om nytt och kommande att streama. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL