Nya ”Send Help” är en överlevnadsthriller som knappt håller sig vid liv

Spektakulär flygkrasch, briljant vildsvinsjakt. Sedan tappar “Send Help” helt sin kompass. Precis som sina strandade huvudpersoner.

Thindra Rundström
"Send Help" är en överlevnads thriller som inte överlever
Detta är en recension. Analys och ställningstaganden är skribentens. Betyg och mer information i slutet av artikeln.

Recension: Send Help (2026) – Sam Raimi med ny rysare

Send Help är en film som i teorin borde vara ett mästerverk. En bisarr genreblandning mellan Castaway on the moon, Flugornas herre och #MeToo-satir, kryddad med Sam Raimis klassiska ”låt oss tortera våra skådespelare”-mentalitet. 

Men någonstans mellan den spektakulära flygkraschen och det absurda slutet tappar filmen sin kompass och vi sitter kvar som Bradley Preston (Dylan O'Brien) på den där ön. Förvirrade, frustrerade och lite illamående.

"Send Help" är en överlevnads thriller som inte överlever
Foto: 20th Century Studios.

Från kontorshelvete till öparadis

Rachel McAdams spelar Linda Liddle (ja, namnet är lika subtilt som resten av filmen), en strategisk planerare vars arbete systematiskt ignoreras av hennes manliga kollegor på ett konsultföretag som känns som Patrick Batemans våta dröm. När hennes tidigare chef, den ende som faktiskt värderade henne, dör så tar hans arroganta son Bradley Preston (Dylan O'Brien) över. Bradley är skolboksexemplet på en nepobaby: slät, självsäker och totalt inkompetent. Han nekar Linda hennes välförtjänta befordran för att istället ge den till en man som jobbat där i sex månader.

Det är här filmen hade kunnat börja smart, men manusförfattarna väljer istället den mest nedtonade och osmakliga vägen. Linda får tonfisk i mungipan precis innan mötet. Det är inte roligt-pinsamt à la Solsidan. McAdams spelar Linda med en så teatralisk energi i dessa öppningsscener att hon nästan blir en parodi på en mobbad kontorsnörd, snarare än en riktig människa vi kan känna med.

Som ett hånfullt tröstpris får Linda följa med på en affärsresa till Bangkok, där Bradley och hans polare planerar att festa medan hon gör allt arbete. Vädret slår till, planet kraschar, och plötsligt är bara Linda och Bradley vid liv, strandade på en öde ö.

LÄS OCKSÅ: Nya Marvel-serien ”Wonder Man” träffar helt rätt med alla stora beslut

"Send Help" är en överlevnads thriller som inte överlever
Foto: 20th Century Studios.

O'Brien står överraskande för nyansen

Här blomstrar filmen kortvarigt upp. Bradley, med sitt krossade ben och totala avsaknad av praktiska färdigheter blir plötsligt helt beroende av Linda. Och Linda? Hon är äntligen i sitt rätta element. Hon bygger härbärgen, gör upp eld, fiskar och har till och med en superrolig (och brutalt våldsam) fight-sekvens med ett vildsvin som blir filmens absoluta höjdpunkt.

Ironiskt nog är det O'Brien som levererar filmens mest nyanserade prestation. Hans Bradley börjar som ett rent rövhål – slipprig, nedlåtande, patetisk – men får gradvis lager. Han berättar sin deprimerande story om att växa upp i skuggan av sin frånvarande pappa, och plötsligt... bryr vi oss nästan? O'Brien spelar inte Bradley som en ren skurk utan som en privilegierad idiot som aldrig behövt lära sig någonting. Det är smartare än manus förtjänar.

En film med identitetskris

Send Help vet inte vad den vill vara, och det blir dess största svaghet. Är det en satirisk revenge-fantasi om kontorskultur? En survival-thriller? En psykologisk katt-och-råtta-lek? Slasher? Raimi och manusförfattarna verkar ha valt alternativ ”allt ovanstående samtidigt”, vilket resulterar i en film som känns som tre olika manus sydda ihop med silkestråd.

Filmens tonala förvirring blir särskilt påtaglig i andra akten när den försöker införa ”twists” som känns mer påtvingade än organiska. De verkar tro att ju fler gånger de flippar maktbalansen mellan Linda och Bradley, desto mer spännande blir det. Men det motsatta händer – man slutar bry sig eftersom karaktärerna aldrig känns konsekventa.

LÄS OCKSÅ: Överraskande svängig action i explosiva och fartfyllda ”The Wrecking Crew”

"Send Help" är en överlevnads thriller som inte överlever
Foto: 20th Century Studios.

En film som landar med en duns

Send Help är åtminstone respektfull nog att inte dra ut på lidandet. Men den lämnar en ändå tom. Finalen är en platt duns. Det är synd, för det finns stunder här – vildsvinsjakten, vissa av dialogerna mellan Linda och Bradley – som antyder en bättre film under ytan.

Men den filmen får vi aldrig se. Istället får vi en som tror sig vara roligare och smartare än den är. Detta är en film med en fantastisk premiss, men vad den vill? Inget vet. Raimi, trots sitt bästa, kan inte rädda ett fartyg som redan läcker.

”Send Help” har biopremiär i Sverige den 30 januari.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming och bio. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

Info om: Send Help

Genre: Thriller, Skräck
Speltid: 1 tim 53 min


I rollerna: Dylan O'Brien, Rachel McAdams, Edyll Ismail, Xavier Samuel, Dennis Haysbert, m.fl.
Filmtopps betyg:
ANNONS

NÄSTA ARTIKEL