Överraskande svängig action i explosiva och fartfyllda ”The Wrecking Crew”
Muskelknuttarna Jason Momoa och Dave Bautista spelar bittra halvbröder på jakt efter svar efter ett mystiskt dödsfall i Prime Videos nya actionkomedi ”The Wrecking Crew”.
Recension: The Wrecking Crew (2026) – actionkomedi med Momoa och Bautista
I Prime Video-rullen The Wrecking Crew får vi se Jason Momoa och Dave Bautista spela halvbröderna Jonny och James. De har sedan länge glidit ifrån varandra, men när deras pappa dör under mystiska omständigheter återvänder Jonny till Hawaii för att gå till botten med saken. Motvilligt slår sig de två bjässarna till bröder samman i den farliga jakten efter sanningen. När de jobbar tillsammans tycks det inte finnas något fysiskt hinder som kan stoppa dem, men frågan är om det är tillräckligt för att de ska kunna försonas och lyckas med sitt uppdrag.
The Wrecking Crew är en någorlunda sevärd men spretig film som i första hand lever på sin stjärnglans och sina effektiva actionsekvenser.
Actionsekvenser som överraskar med sin kreativitet
Ángel Manuel Soto visar från första stund i The Wrecking Crew att han är en mycket kompetent actionregissör. De kreativa valen överraskar flera gånger om (ett rivjärn används exempelvis oväntat som vapen av en handduksbärande Momoa i en av öppningsscenerna) och skaparglädjen är uppenbar i varje actionsekvens. Det är också den glädjen som är filmens främsta styrka – den är väl medveten om vad den är och att den i första hand är ute efter att underhålla snarare än att beröra.
Visst finns det några budskap om familj, och ett genuint karaktärsbygge med ett lyckat samspel mellan Momoa och Bautista som filmens hjärta, men det råder ingen tvekan om att det är publikfrieri och lek som är det allra viktigaste i The Wrecking Crew.
Danske Claes Bang spelar skurken i filmen och även om hans karaktär inte har mycket till djup, så lyckas han stå för en minnesvärd insats. Det finns överlag inte mycket att ifrågasätta när det kommer till skådespelarna i filmens biroller. De är i många fall mer kompetenta än de två huvudrollsinnehavarna, vilket gör att framför allt Bautistas tillkortakommanden som skådespelare är lätta att ignorera. Och dessa tillkortakommanden till trots fungerar han och Momoa väl som en duo.
LÄS OCKSÅ: I veckan släpps ny thrillerserie om ett Sverige i kris – flera stjärnor i täten
Platta men stundtals underhållande två timmar
Det går inte att blunda för att The Wrecking Crew har sin beskärda del skavanker. För att vara den här typen av ytlig underhållning och buddy-komedi tar det exempelvis alldeles för lång tid för filmen att faktiskt föra samman Bautista och Momoa på deras karaktärers gemensamma uppdrag. Skämten är i sin tur lite väl omogna här och där (men man får skylla sig själv om man väntar sig något annat av den här typen av film).
Därtill upplever jag tonen som genomgående spretig. När de riktigt fläskiga actionsekvenserna inträffar känns de inte helt och hållet trovärdiga inom ramverket som etablerats, hur underhållande de än är, vilket kan bero på att konsekvenserna av dem ofta är obefintliga både för filmens karaktärer och världen de lever i. Det finns exempelvis en actionsekvens där förödelsen är i snudd på samma nivå som för en superhjältefilm, men det glöms liksom bort så fort det är dags att ta sig vidare till nästa scen.
Mycket hade kunnat vässas för att göra The Wrecking Crew till en bättre film, men det är alltjämt en bra sorts två-plus-film; den där typen av relativt hjärndöd underhållning som ger en precis vad man förväntar sig och som är tidsfördrivet man behöver ibland, när tankarna behöver tystas av dumma skämt och överdriven action.
”The Wrecking Crew” finns att streama på Prime Video från och med den 28 januari.
LÄS OCKSÅ: Snart går ny spännande detektivserie att streama i Sverige – berömd berättelse
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.
Info om: The Wrecking Crew
Genre: Action, Komedi
Speltid: 2 tim 2 min
I rollerna: Dave Bautista, Jason Momoa, Claes Bang m.fl.