Svenska succén från 2026 släpps nu på SVT Play – över 125 000 biobesökare

Tolvåriga Stephanie drömmer om att bli superhjälte men hamnar på Skurkskolan. YouTube-trion IJustWantToBeCools filmdebut finns nu att streama.

Thindra Rundström
Svenska succén från 2026 släpps nu på SVT Play – över 125 000 biobesökare

En familjefilm som är ”underbar och så jäkla rolig”

Alla barn har någon gång drömt om att vara hjälten. Den som räddar dagen och får applåder i slutet. Men tänk om man istället fick chansen att se hur världen ser ut från andra hållet, i skolbänken bredvid dem som är lite för listiga, lite för bråkiga och lite för roliga för sitt eget bästa? Det är den världen IJustWantToBeCool bjuder in till. Trion bakom YouTube-kanalen, Joel Adolphson, Emil Beer och Victor Beer, har förvandlat sin bokserie till en film där skolans bråkstakar får lika mycket plats som dess hjältar.

LÄS OCKSÅ: 5 underhållande filmer att streama på SVT Play den här helgen

Stephanie infiltrerar Skurkskolan för att få en andra chans

Filmen bygger på trions bokserie, vars första bok kom 2022 och som sålts i över 300 000 exemplar. Den är regisserad av Alain Darborg och finns att streama på SVT Play den 6 november. 

I Skurkarnas skurk möter vi tolvåriga Stephanie (Billie Colliander) som drömmer om att bli superhjälte som sin avlidna mamma. Men hon underkänns vid inträdesprovet till Hjälteskolan. Hon får ändå en andra chans. Om hon infiltrerar Skurkskolan och tar tillbaka ett stulet magiskt föremål kan hennes dröm leva vidare. Där prövas hennes lojalitet och jakten leder henne till Skurkarnas skurk. En ondskefull varelse som hotar både hjältar och skurkar. 

I rollistan finns också bekanta namn som Alexander Karim, Julia Ragnarsson, Dragomir Mrsic samt YouTube-trion IJustWantToBeCool, det vill säga Joel Adolphson, Emil Beer och Victor Beer.

Skurkskolan öppnar portarna på SVT Play – en charmig familjefilm
Foto: Benjamin Orre / SF Studios.

Biosuccé och charmerade kritiker

Filmen gick raka vägen in på förstaplatsen på biotoppen under premiärhelgen, med över 42 000 biobesökare. Knappt en månad senare hade 125 000 sett filmen på bio. Om de tog sig från biograferna övertygade verkar vara aningen vattendelat. Betyget på IMDb ligger på 5,5 av 10 vilket visar på blandade reaktioner.

Kritikerna var däremot mer övertygade:

Filmtopp ger filmen 4 av 5 och skriver att ”Skurkarnas Skurk är en riktig familjefilm som inte dumförklarar sin publik, den är bara brutalt ärlig” och tycker att ”den här filmen är underbar och så jäkla rolig”.

Moviezine ger filmen 3 av 5 och kallar den “oväntat charmig” och beskriver den som ett ”fartfyllt familjeäventyr som överraskar med mer hjärta än väntat”. 

Dagens Nyheter beskriver filmen som ”ett speedat barnkalas” och menar att Skurkarnas Skurk “är skränig men har lite roliga hyss”.

LÄS OCKSÅ: Skådespeleriet och regin glänser i ”Jävla karlar” – nya svenska biofilmen

Uppföljaren är äntligen bekräftad

Det här är en film som funkar för hela familjen. Den är rapp, kul och med mer hjärta än man kan tro. Du behöver inte kunna något om YouTube-trion eller böckerna för att haka på och det finns gott om skämt som även föräldrarna kan skratta åt. Det är dessutom en bra anledning att se den första filmen innan uppföljaren kommer som är bekräftad, med planerad premiär redan i januari.

”Skurkarnas skurk” finns att streama på SVT Play den 6 november.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL