Ny säsong av ”mörk” dansk kriminalserie streamar nu på SVT Play – höga betyg
SVT Play uppdaterar sitt utbud med den senaste säsongen av mörk kriminalserie som vuxit fram till en av de senaste årens mest populära inom nordisk noir.
Brutal avrättning river igång den nya säsongen
I slutet av december slog Jag for ner till bror ned som en bomb på SVT Play och blev en enorm tittarfavorit, men i dagarna har den utmanats av den brittiska thrillerserien Den perfekta väninnan.
Sedan den 7 januari finns ytterligare en potentiell tittarfavorit på streamingtjänsten – i form av den fjärde säsongen av en dansk kriminalsuccé som ständigt bjuder på mörk spänning.
LÄS OCKSÅ: Ny kriminalserie med ”Shetland”-stjärna har snart premiär på SVT Play
Spektakulärt mordmysterium i ”Den som dräper – Mörkret” säsong 4
Serien det rör sig om är hyllade Den som dräper – Mörkret, vars tidigare tre säsonger legat på SVT Play sedan i höstas men nu alltså får sällskap av säsong 4 som hade premiär 2024.
Handlingen i säsongen kickas igång genom att en ung gängmedlem i Köpenhamn blir brutalt avrättad strax efter att ha blivit frigiven från ett fängelsestraff. Louise Bergstein (Natalie Madueño) får i uppdrag att utreda fallet tillsammans med sin partner Frederik (Simon Sears), och snart finner de sig intrasslade i ett spektakulärt mordmysterium som sträcker sig över hela Öresundsregionen.
De första fyra avsnitten i säsong 4 är regisserade av Daniel Kragh-Jacobsen (Morden i Helsingör), och de avslutande fyra av Olof Spaak (Tunna blå linjen, Gåsmamman).
LÄS OCKSÅ: Har nya James Bond avslöjats av misstag? Bekräftelse ser ut att närma sig
Inga tecken på att vi tröttnat på nordiska kriminalserier
Sedan den första säsongens premiär har Den som dräper – Mörkret vuxit fram till en av de senaste årens stora favoriter inom nordiska kriminalserier. Och vår aptit på att se mörka mordmysterier på TV verkar inte försvinna i första taget. Senast ut var Peter Grönlunds Netflix-serie Synden, och senare i år kan vi se fram emot ytterligare ett gäng nordiska kriminalserier som återvänder med nya säsonger.
Kan vi förvänta oss ytterligare säsonger även av Den som dräper – Mörkret? Det vet vi inte än, men med tanke på hur de tidigare säsongerna har tagits emot vågar vi nog slå fast att de nordiska tittarna skulle vara intresserade av en femte säsong.
Det första avsnittet av Den som dräper – Mörkret säsong 4 streamar nu på SVT Play. De resterande sju avsnitten kommer att portioneras ut veckovis på onsdagar.
LÄS OCKSÅ: Nästa vecka släpper Netflix ”De sju uren” – ny brittisk mysteriedriven serie
Hos oss på Filmtopp håller du dig uppdaterad med stora nyheter och heta tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.