Norsk thriller med Rolf Lassgård släpps nu på SVT Play igen

En av veckans filmer som släpps på SVT Play är en sevärd norsk storsatsning från 2019, där vi får se Rolf Lassgård axla en betydande roll.

Emil Oscar Rasmussen
Norsk thriller med Rolf Lassgård släpps nu på SVT Play igen

Spännande spionthriller med den svenska stjärnan i en bärande roll

En genre som vårt grannland Norge är ledande inom jämför med övriga nordiska länder är krigsfilmer. De senaste 10–20 åren har norrmännen fullkomligt pumpat ut krigsfilmer av olika slag och flera av dem finns just nu tillgängliga på SVT Play. Under fredagen blir ytterligare en titel i genren – gjorde med en hel del svensk hjälp – tillgänglig på streamingtjänsten.

LÄS OCKSÅ: 5 av de bästa nya filmerna att streama på SVT Play i helgen

Rolf Lassgård i historisk krigsthriller

Det är den norsk-svenska produktionen Spionen från 2019 som är del av SVT Plays filmsläpp denna veckan. 

Spionen är en verklighetsbaserad berättelse som tar vid i samband med att andra världskriget bryter ut. Vid det tillfället är lever den norska skådespelarstjärnan Sonja Wigert (Ingrid Bolsø Berdal) i Stockholm och blir rekryterad av Thorsten Akrell (Rolf Lassgård) på den svenska underrättelsetjänsten. 

Wigert får i uppdrag att spionera på en naziofficer i det ockuperade Norge. Hon lyckas upprätta kontakt, men det dröjer inte länge innan det farliga dubbelspelet komplicerar Wigerts liv. 

Norsk thriller med Rolf Lassgård släpps nu på SVT Play igen
Foto: Nordisk Film.

En rollista med svenskprägel

Rolf Lassgård är långt från den enda svenska skådespelare som medverkar i filmen. På rollistan hittar vi också Edvin EndreJohan WiderbergClaes Ljungmark och Johannes Kuhnke m.fl. 

Från norskt håll är huvudrollsinnehavaren Ingrid Bolsø Berdal(Harry Hole), Anders T. Andersen (Bortförd) och Erik Hivju (Nepobaby) bland de mer utmärkande namnen. Medverkar gör också tyske Alexander Scheer (Sløborn) och belgiske Damien Chapelle (L'Opéra) m.fl. 

Spionen har dessutom en svenskregisserad. Det är Jens Jonsson, regissören bakom serier som DoktrinenSlutet på sommarenFartblinda och Jägarna som gjort krigsthrillern.

LÄS OCKSÅ: Älskade SVT-favoriten tillbaka på nytt – kliver rakt in på topplistan

Ett blandat mottagande för ”Spionen”

Jämfört med andra hyllade norska krigsfilmer, som exempelvis Max Manus (2008) och Den 12:e mannen (2017) – som båda finns tillgängliga på SVT Play – har Spionen fått ett relativt ljummet mottagande. Med det sagt klockar det historiska dramat ändå in på acceptabla 6,2 av 10 i snittbetyg på IMDb

Bestämmer du dig för att ge Spionen en chans bör du med andra ord inte vänta dig den bästa nordiska krigsfilmen du har sett, men den kan ändå vara sevärd om du uppskattar genren. Inte minst om du vill ha en film med tydlig svenskprägel.

”Spionen” finns att att streama på SVT Play den 24 april.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips om nytt och sevärt att streama. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL