Efter seriens succé: Nu släpps klassiska ”Tordyveln flyger i skymningen” igen

Efter seriens succé: Nu släpps klassiska ”Tordyveln flyger i skymningen” igen

  • SVT Play
Emil Oscar Rasmussen

Återlansering av radioteatern i kölvattnet av tv-serien

Under sommaren har tv-serieadaptionen av ”Tordyveln flyger i skymningen” visats på SVT Play. I kölvattnet av seriens framgång släpps nu den klassiska radioteatern på nytt.

När det stod klart att det skulle bli en tv-serie av Maria Gripes och Kay Pollaks Tordyveln flyger i skymningen var engagemanget stort. Den klassiska radioteatern från 1970-talet ligger många varmt om hjärtat, vilket bäddade för succéSVT Play. I samband med att tv-serien visats under sommaren har tittarna inte bara kunnat njuta av berättelsen i ett nytt format – hos många har även längtan efter att få höra originalet igen väckts till liv. 

LÄS OCKSÅ: ”Tunna blå linjen” kommer tillbaka till SVT – nya avsnitt spelas in

Foto: SVT.

Nu kan du lyssna på radioversionen av ”Tordyveln flyger i skymningen” igen

SVT och Sveriges Radio har i dag meddelat att de lyssnat på önskemålen om att släppa radioföljetongen Tordyveln flyger i skymningen på nytt. Från och med i dag, den 5 september, finns tolv delar, på 30 minuter vardera, av originalversionen av Tordyveln flyger i skymningen att lyssna på inne på Sverigesradio.se eller på Sveriges Radio-appen.  

De två public service-bolagen skriver på Instagram att det är många tittare som efterfrågat originalet efter att tv-serien hade premiär i juli och visades i åtta avsnitt fram till mitten av augusti. 

Radioteatern sändes första gången 1976 och då som så kallad sommarlovsföljetong. Två år senare adapterade Maria Gripe även berättelsen till en ungdomsroman och sommaren 2025 dök del alltså upp även som tv-serie. 

Är du inte bekant med handlingen i Tordyveln flyger i skymningen så utspelar den sig i en fiktiv småländsk ord och följer en grupp ungdomar som hittar en kista med gömda brev. Det blir starten på ett mysterium om en 3 000 år gammal staty och en förbannelse som vilar över den. 

LÄS OCKSÅ: Helgens nya filmer på SVT Play – 20 nya titlar och 5 utvalda tips

Foto: SVT.

Tv-serien börjar nu visas på SVT1

Beskedet om att radioteatern åter är tillgänglig kommer i samband med att tv-serien nu börjar att visas på linjärt på SVT1 och SVT24. Från och med lördag den 6 september, kl. 20.00, kan tittare varje vecka följa serien på de båda kanalerna.

Med spridningen av serien till linjär-tv och nysläppet av radioföljetongen får tidigare fans möjligheten att ta en nostalgitripp, samtidigt som nya generationer får chansen att uppleva både originalet och tv-serien för första gången.

LÄS OCKSÅ: Svensk thriller från 2023 som ”är bra på riktigt” släpps nu på SVT Play

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL