Nu släpps Netflix största svenska film hittills: ”Jonas Karlsson är bäst”

Nu är det bara dagar kvar tills Netflix släpper sin största svenska film hittills – en kaosartad komedi med flera av landets största skådespelarstjärnor.

Axel Diedrichs
Nu släpps Netflix största svenska film hittills: ”Jonas Karlsson är bäst”

En av årets absolut största höjdpunkt

Netflix har stått för flera stora svenska titlar, men störst genomslag har väl deras serier haft. Där hittar vi exempelvis Åremorden, Snabba Cash, Young Royals och Clark som alla blev gigantiska när de kom ut.

I veckan kommer en film som kan tänkas utmana streamingtjänstens främsta svenska succéer – Stormen – som är skriven och regisserad av Josephine Bornebusch. Med sig har hon en helt galet stark ensemble. 

LÄS OCKSÅ: Tre fantastiska krimserier som snart är tillbaka på Netflix med nya säsonger

Allt som inte får gå fel, går fel när ett otäckt snöväder rullar in

I den nya filmen Stormen ska Filip fira sin fyrtiofemårsdag och bjuder då över ett gäng vänner till den drömlika herrgård som han och hustrun Caroline har köpt. Det ska visa sig att de har en agenda – att få vännerna att investera i den verksamhet som de mest av allt skulle vilja öppna där.

Tidigt börjar vi ana oråd. Från att kvällens kock råkar servera middagsbordet ”magisk” svampstuvning, till att en orkanliknande snöstorm slår ut all täckning och håller dem fångade i stugan. När gamla hemligheter och meningsskiljaktigheter dessutom sipprar fram riskerar kvällen att bli helt förödande, och rasera parets dröm för alltid.

LÄS OCKSÅ: Netflix spikar premiärdatum för ”Jouren” – norskt sjukhusdrama

Nu släpps Netflix största svenska film hittills: ”Jonas Karlsson är bäst”
Foto: Netflix.

Nu har ”Stormen” premiär – så bra är den enligt Filmtopp

Stormen är en av årets mest omskrivna svenska Netflix-premiärer, och nu är det inte långt kvar tills den släpps. På torsdag når den streamingtjänsten – och vi förväntar oss att den drar ohyggligt många strömmar.

Men är filmen värd besväret? Om du frågar mig: ja. Stormen är ett underhållande debacle från start till slut, och en modern men annorlunda take på pilsnergenren. Det är dråpligt, olyckligt och i sina bästa stunder fantastiskt roligt. 

Casten är brutal. Förutom Bornebusch själv hittar vi Jonas Karlsson, Johan Rheborg, Gustaf Skarsgård, Henrik Dorsin, Aliette Opheim, Filip Berg och Gizem Erdogan. Med flera. 

Min favorit är Karlsson, som är en inledningsvis tillbakadragen karaktär men som förvandlas till ett elakt fyllo. Det är förbannat kul. 

– Alla skådespelarna är bra, men bäst gillar jag Jonas Karlsson. Han spelar Jacob, en från början återhållsam partner till Rheborgs karaktär Nicholas, men som blir rejält dräggig när han sveper i sig glas med sprit. Dorsin är också utsökt i sin roll, skriver jag i min recension. 

Se trailern till ”Stormen” här: 

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL