Nya serien “All Her Fault” är en rafflande och välspelad thriller
Recension: All Her Fault (säsong 1)
“Succession”-stjärnan Sarah Snook leder nya thrillerserien ”All Her Fault”, där ett barns försvinnande skakar en familj och sätter skuldfrågan i centrum.
Mor ställs inför sin värsta mardröm i ”All Her Fault”
Marissa Irvine (Sarah Snook) ska hämta sin son Milo efter en till synes helt vanlig lekdejt. När hon anländer till adressen möts hon av varje förälders värsta mardröm: kvinnan som öppnar dörren vet varken vem Milo är eller varför Marissa står där. Snart står det klart att pojken är försvunnen och den obehagliga frågan väcks om vem som ligger bakom försvinnandet och varför.
Tillsammans med maken Peter (Jake Lacy) försöker Marissa navigera i den mardrömslika situationen. Samtidigt sluter Peters syskon, Brian (Daniel Monks) och Lia (Abby Elliott), upp för att stötta paret när familjen sätts på sitt yttersta prov.
LÄS OCKSÅ: Netflix älskade succéserie från 2020 är tillbaka med ny säsong i veckan
En välvald titel som spelar på spännande tematik
I seriens centrum finns också skuldfrågan. Vem bär egentligen ansvaret för att Milo har försvunnit? Titeln antyder att skulden ligger hos en kvinna. Det är en medveten anspelning på hur kvinnor ofta förväntas bära det emotionella ansvaret i hemmet, men också hållas ansvariga när något går fel. Samtidigt fungerar detta som en fälla.
Skulden är aldrig entydig och serien leker med publikens egna föreställningar om ansvar, föräldraskap och kön. För även om berättelsen gång på gång riktar blicken mot kvinnorna i centrum, antyds det också att ansvaret lika gärna kan ligga någon annanstans, hos en man, hos omständigheterna, eller i de strukturer som alla karaktärer verkar förhålla sig till, men sällan ifrågasätter.
LÄS OCKSÅ: Tre vassa kriminalserier med premiär i veckan
Imponerande ensemble lyfter serien
Persongalleriet i All Her Fault är både brett och imponerande. Förutom Marissa och Peter får vi följa deras syskon, två barnflickor, en annan mamma från Milos skola (Dakota Fanning) och Michael Peña i rollen som den ansvarige detektiven. Det är inte bara stjärnnamn som fyller serien, utan varje karaktär är välskriven och förankrad i starka skådespelarinsatser.
Spänningen byggs metodiskt upp och små avslöjanden kastar ständigt nytt ljus över händelseförloppet. Jag sitter bokstavligen på nålar när fallet vecklas ut och relationerna sätts på prov, medan berättelsen gång på gång rör om i grytan för både karaktärerna och tittaren.
All Her Fault är en nervkittlande thriller där skuld, ansvar och samhälleliga förväntningar vävs samman till en tät och engagerande helhet som konstant håller en på tårna.
Recensionen är baserad på de 3 första avsnitten.
“All Her Fault” släpps på SkyShowtime den 15 december.
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.