”Something Very Bad Is Going to Happen” är en ny ”obehaglig” Netflix-rysare
En till synes idyllisk helg hos svärfamiljen förvandlas snabbt till något mörkt i Duffer-brödernas Netflix-serie ”Something Very Bad Is Going to Happen”.
Recension: Something Very Bad Is Going to Happen (2026) – så bra är den
Duffer-bröderna, skaparna bakom Stranger Things, är tillbaka som producenter för en ny Netflix-satsning: Something Very Bad Is Going to Happen – en mörk och atmosfärisk serie som rör sig i gränslandet mellan psykologisk skräck och relationsdrama.
LÄS OCKSÅ: Noll substans i den blodiga actionthrillern ”They Will Kill You” – på bio
Ett kusligt möte med svärfamiljen
Berättelsen tar sin början fem dagar före Rachels (Camilla Morrone) och Nicholas (Adam DiMarco) bröllop, ute på landsbygden hos hans föräldrar. Sedan utspelar sig nästan hela berättelsen fram till vigseln. Redan från start vilar en dyster och obehaglig stämning över serien, förstärkt av långsamma kamerarörelser och en blek, avskalad färgpalett. Det visuella uttrycket är som mest effektivt i inledningen – innan handlingen riktigt tar fart – vilket gör det något synd att det mattas av längre fram.
Paret anländer till familjens avlägsna stuga i skogen för att förbereda bröllopet, men snart visar det sig att svärfamiljen har egna planer för Rachel som inte ens Nicholas känner till. Trots att serien marknadsförs som skräck förlitar den sig sparsamt på jumpscares. I stället bygger den sin nerv genom dialog, stämning och en krypande känsla av att något inte står rätt till.
LÄS OCKSÅ: ”Actionfylld thriller” om fem ballerinor som slåss för sina liv streamar nu
En effektiv, krypande atmosfär
Inledningsvis dras tankarna till filmer som Get Out och Ready or Not, där en partner introducerar huvudkaraktären till en till synes välkomnande, men i själva verket djupt obehaglig familj i en avskild miljö. Serien tar dock en annan riktning längre fram. Även om skiftet kan upplevas som något antiklimatiskt, lyckas berättelsen behålla greppet om mig som tittare. Det är också här tempot dras ned och dynamiken förändras. Jag tror till stor del att det är just här det kommer bära eller brista för serien.
Det som verkligen bär serien är atmosfären. Något mörkt och hotfullt lurar ständigt i bakgrunden, och det är i dessa stunder serien är som allra starkast.
På rollistan är Jennifer Jason Leigh som vanligt sevärd med en stabil insats. Det är dock Camila Morrone i rollen som Rachel och Gus Birney som den blivande svägerskan Portia som verkligen sticker ut med sina insatser.
Jag är kanske inte den största skräckfantasten, men det här är tillräckligt engagerande för att jag kommer att plöja resten av avsnitten.
Recensionen är baserad på de tre första avsnitten.
”Something Very Bad Is Going to Happen” streamar nu på Netflix.
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.
Info om: Something Very Bad Is Going to Happen
Genre: Skräck, Drama
Speltid: 8 x 41–59 min
Skapare: Haley Z. Boston
I rollerna: Camila Morrone, Adam DiMarco, Jennifer Jason Leigh, Brandon Know m.fl.