”Animals” med Ben Affleck bjuder på en nervkittlande valkampanj

Ben Afflecks ”Animals” bjuder på politiskt spel, nervig thriller och en Kerry Washington i toppform. Men ändå kommer känslan av att något fattas.

Thindra Rundström
”Animals” med Ben Affleck bjuder på en nervkittlande valkampanj
Detta är en recension. Analys och ställningstaganden är skribentens. Betyg och mer information i slutet av artikeln.

Recension: Animals (2026) – en lysande premiss men något fattas

Ni vet när man lagar en rätt man gjort hundra gånger förut? Allt är där och det smakar gott. Men inte riktigt så gott som man minns. Något fattas och med skeden i handen försöker man lista ut vad. Ungefär så kände jag efter Netflix nya Animals.

Ben Affleck är tillbaka i regissörsstolen och på pappret har han lagat till precis den sortens film han är bäst på. Det finns en plågad pappa, en moraliskt grumlig storstad och en klocka som tickar mot katastrof. Samma ingredienser som gjorde Gone Baby Gone och Argo till moderna favoriter. Jag satt fastklistrad hela vägen. Men när det var slut, satt jag fortfarande och tuggade på samma fråga.

Vad var det som saknades?

LÄS OCKSÅ: Veckans stora actionfilm är här – streama ”Matchbox The Movie” idag

Ben Affleck bjuder på en actionfylld valkampanj i nya ”Animals”
Foto: Netflix.

Det värsta samtalet i ditt liv

Mark Kimball (Ben Affleck) har allt. En karriär på väg uppåt som borgmästarkandidat i Los Angeles, ett vackert hus, en stark fru i Abigail (Kerry Washington) och en son han älskar. Sedan ringer telefonen. En obehagligt hotfull röst meddelar att det här är den värsta dagen i hans liv. Han har tagit hans son. Kravet är enkelt. Sju miljoner dollar i kontanter och det inom några timmar. Problemet är att en stor del av familjens pengar redan har slukats av valkampanjen.

Det är en riktigt bra premiss. Rösten i telefonen är filmens bästa skurk just för att den är så osynlig. Vem är det? Jag ville veta så mycket att jag knappt brydde mig om att filmen ibland tappade tempo.

En valkampanj med blod på tänderna

Det som skiljer Animals från en vanlig kidnappningsfilm är politiken. Mark är inte bara en desperat förälder, han är en man som lever under strålkastarnas ljus och vet att varje rörelse kan bli en rubrik. Runt honom kretsar en kampanjledare spelad av Steven Yeun och en fixare i form av en stålblank Gillian Anderson, och man förstår snabbt att ingen i den här världen är helt att lita på. Valkampanjen blir en blodig sport och frågan som hänger i luften är hela tiden vad som väger tyngst. Barnet eller bilden av den perfekta kandidaten.

Jag gillar hur filmen blandar genrer. Grunden är ett politiskt spel om makt och fasad. Ovanpå det ligger en tät thriller och som garnering får vi några riktigt välkoreograferade actionsekvenser. Det gör att filmen sällan känns enformig. 

LÄS OCKSÅ: Netflix-thrillern ”Below” fiskar efter rysningar – ny miniserie att streama

Mycket Affleck och lite av resten

Så vad var det som saknades? Delvis är det nog Ben Affleck själv – eller snarare, att det blir lite väl mycket av honom. Han regisserar, har skrivit manus, producerar och är med i nästan varje scen. Han är fortfarande suverän men filmen hade mått bra av att lämna mer plats åt resten av ensemblen. 

Men framför allt händer det ibland för lite. Det finns scener där jag satt och väntade på att något skulle smälla. Att filmen skulle vrida åt skruven ett varv till. Den är engagerande, absolut, men den hade kunnat vara så mycket mer andlös. Jämför man med Ron Howards Ransom från 1996, där Mel Gibson vänder på hela kidnappningsspelet eller Kurosawas mästerliga Himmel och helvete som filmen uppenbart står på axlarna av, känns Animals lite försiktig.

Ben Affleck bjuder på en actionfylld valkampanj i nya ”Animals”
Foto: Netflix.

AI bakom kulisserna

Det går heller inte att prata om Animals utan att nämna elefanten i klipprummet. Affleck har sålt sitt AI-bolag InterPositive till Netflix och berättat att han använt AI till ”massor av saker” i filmen utan att vilja säga exakt vad. Han menar att det handlar om etiska verktyg som hjälper filmskapare i efterarbetet och att det fortfarande är en väldigt mänsklig film. 

Kanske är det så. Men jag måste erkänna att jag satt och synade varje bakgrund och varje ljussättning lite extra noga. Det är en märklig känsla att titta på en film om människor som bär masker och samtidigt undra vilka masker filmen själv bär.

Lite smått undrar jag om det är just där något försvunnit. Den där mänskliga känslan som jag letade efter hela filmen.

Välspelad och stilsäker

Animals är en välspelad och stilsäker thriller med en premiss som håller dig kvar till sista minuten. Kerry Washington lyser, rösten i telefonen är riktigt otäck och genreblandningen fungerar fint. Men berättelsen är tunnare än den behöver vara och Ben Affleck hade kunnat lämna mer utrymme åt sina medspelare.

Filmen är mättande och väl tillagad men utan den lilla kryddan som gör att man kommer ihåg den en lång tid framöver.

”Animals” finns nu att streama på Netflix.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

Info om: Animals

Streamingtjänst: Netflix
Genre: Thriller, Drama
Speltid: 1 tim 46 min

Regi: Ben Affleck
I rollerna: Ben Affleck, Gillian Anderson, Kerry Washington, Steven Yeun, Luis Gerardo Méndez, m.fl.
Filmtopps betyg:
ANNONS

NÄSTA ARTIKEL