Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Vinnarna på Oscarsgalan 2021!

Vinnarna på Oscarsgalan 2021!

Ebba Pettersson | Nyhet
26 april 2021
Ebba Pettersson | Nyhet
26 april 2021

Här kan du se alla Oscars-vinnare.

Filmtopp följer Oscarsgalan 2021 och uppdaterar alla vinnare under natten!

Foto: Warner Bros; A24; Netflix; Sony Pictures Classics.

Filmtopp tippar vinnarna på Oscarsgalan

Bästa film

VINNARE: Nomadland

NOMINERADE:

Nomadland
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago Seven

Bästa regi

VINNARE: Chloé Zhao (Nomadland)

NOMINERADE:

Chloé Zhao (Nomadland)
Thomas Vinterberg (En runda till)
Mank (David Fincher)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Bästa manliga huvudroll

VINNARE: Anthony Hopkins (The Father)

NOMINERADE:

Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom) 
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Bästa kvinnliga huvudroll

VINNARE: Frances McDormand (Nomadland)

NOMINERADE:

Frances McDormand (Nomadland)
Viola Davies (Ma Rainey's Black Bottom)
Andra Day (The United States vs. Billy Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Bästa kvinnliga biroll

VINNARE: Yuh-Jung Youn (Minari)

NOMINERADE:

Olivia Colman (The Father)
Maria Bakalova (Borat nästa film)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Amanda Seyfried (Mank)
Yuh-Jung Youn (Minari)

Bästa manliga biroll

VINNARE: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

NOMINERADE:

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago Seven)
Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Bästa originalmanus

VINNARE: Promising Young Woman

NOMINERADE: 

Sound of Metal
Judas and the Black Messiah
The Trial of Chicago 7
Minari
Promising Young Woman

Bästa manus efter förlaga

VINNARE: The Father

NOMINERADE:

Nomadland
Borat nästa film
The Father
One Night in Miami
Den vita tigern

Bästa utländska film

VINNARE: En runda till (Danmark)

NOMINERADE:

En runda till (Danmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Rumänien)
The Man Who Sold His Skin (Tunisien)
Quo Vadis, Aida? (Bosnien & Hercegovina)

Bästa foto

VINNARE: Mank

NOMINERADE:

Nomadland
Judas and the Black Messiah
Mank
News of the World
The Trial of the Chicago Seven

Scenografi

VINNARE: Mank

NOMINERADE:

Mank
The Father
Ma Rainey's Black Bottom
News of the World
Tenet

Bästa klippning

VINNARE: Sound of Metal

NOMINERADE:

The Trial of the Chicago 7
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal

Bästa specialeffekter

VINNARE: Tenet

NOMINERADE:

Tenet
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan

Bästa dokumentärfilm

VINNARE: My Octopus Teacher

NOMINERADE:

My Octopus Teacher
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
Time

Bästa dokumentärkortfilm

VINNARE: Collette

NOMINERADE:

Hunger Ward
Collette
A Concerto is a Conversation
Do Not Split
A Love Song For Natasha

Bästa animerade långfilm

VINNARE: Själen

NOMINERADE:

Själen
Framåt
Over the Moon
Fåret Shaun: Farmageddon
Wolfwalkers

Bästa animerade kortfilm

VINNARE: If Anything Happens I Love You

NOMINERADE:

If Anything Happens I Love You
Burrow
Genius Loci
Opera
Yes-People

Bästa kostymdesign

VINNARE: Ma Rainey´s Black Bottom

NOMINERADE:

Emma
Ma Rainey's Black Bottom
Mank
Mulan
Pinocchio

Bästa smink

VINNARE: Ma Rainey´s Black Bottom

NOMINERADE:

Mank
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey's Black Bottom
Pinocchio

Bästa ljuddesign

VINNARE: Sound of Metal

NOMINERADE:

Sound of Metal
Greyhound
Mank
News of the World
Själen

Bästa soundtrack

VINNARE: Själen (Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross)

NOMINERADE:

Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Själen (Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross)
Da 5 Bloods (Terrence Blanchard)
Minari (Emile Mosseri)
News of the World (James Newton Howard)

Bästa originallåt

VINNARE: Fight For You - Judas and the Black Messiah (H.E.R.)

NOMINERADE:

Fight For You – Judas and the Black Messiah (H.E.R.)
Hear My Voice – The Trial of the Chicago Seven (Daniel Pemberton)
Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotesha, Fat Max Gsus, Rickard Göransson, Molly Sandén)
Io sí (Seen) – The Life Ahead (Diane Warren)
Speak Now – One Night in Miami (Leslie Odom, Jr.)

Bästa kortfilm

VINNARE: Two Distant Strangers

NOMINERADE:

Two Distant Strangers
Feeling Through
The Letter Room
The Present

Oscarsgalan 2021 sänds på TV4, TV4 Play och C More den 26:e april - och går även att se i efterhand.