Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Sound of Metal.

Filmtopp tippar vinnarna på Oscarsgalan

Filmtopp
Filmtopp | Lista
25 april 2021
Filmtopp
Filmtopp | Lista
25 april 2021

Här är alla vinnarna enligt Filmtopp.

I kväll är det Oscarsgalan och återigen ska filmvärldens mest prestigefulla pris delas ut. Vi på Filmtopp har slagit vora huvuden ihop och tippat kvällens vinnare.

Judas and the Black Messiah.
Foto: Warner Bros. Pictures.Caption

 

Bästa film

VINNARE: Nomadland
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago Seven

Bästa regi

VINNARE: Chloé Zhao (Nomadland)
Thomas Vinterberg (En runda till)
Mank (David Fincher)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Bästa manliga huvudroll

VINNARE: Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom) 
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Bästa kvinnliga huvudroll

VINNARE: Frances McDormand (Nomadland)
Viola Davies (Ma Rainey's Black Bottom)
Andra Day (The United States vs. Billy Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Bästa kvinnliga biroll

VINNARE: Olivia Colman (The Father)
Maria Bakalova (Borat nästa film)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Amanda Seyfried (Mank)
Yuh-Jung Youn (Minari)

Bästa manliga biroll

VINNARE: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago Seven)
Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Bästa originalmanus

VINNARE: Sound of Metal
Judas and the Black Messiah
The Trial of Chicago 7
Minari
Promising Young Woman

Bästa manus efter förlaga

VINNARE: Nomadland
Borat nästa film
The Father
One Night in Miami
Den vita tigern

Bästa utländska film

VINNARE: En runda till (Danmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Rumänien)
The Man Who Sold His Skin (Tunisien)
Quo Vadis, Aida? (Bosnien & Hercegovina)

Bästa foto

VINNARE: Nomadland
Judas and the Black Messiah
Mank
News of the World
The Trial of the Chicago Seven

The Trial of Chicago 7.
Foto: Netflix.

Scenografi

VINNARE: Mank
The Father
Ma Rainey's Black Bottom
News of the World
Tenet

Bästa klippning

VINNARE: The Trial of the Chicago 7
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal

Bästa specialeffekter

VINNARE: Tenet
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan

Bästa dokumentärfilm

VINNARE: My Octopus Teacher
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
Time

Bästa dokumentärkortfilm

VINNARE: Hunger Ward
Collette
A Concerto is a Conversation
Do Not Split
A Love Song For Natasha

Bästa animerade långfilm

VINNARE: Själen
Framåt
Over the Moon
Fåret Shaun: Farmageddon
Wolfwalkers

Bästa animerade kortfilm

VINNARE: If Anything Happens I Love You
Burrow
Genius Loci
Opera
Yes-People

Bästa kostymdesign

VINNARE: Emma
Ma Rainey's Black Bottom
Mank
Mulan
Pinocchio

Bästa smink

VINNARE: Mank
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey's Black Bottom
Pinocchio

Bästa ljuddesign

VINNARE: Sound of Metal
Greyhound
Mank
News of the World
Själen

Bästa soundtrack

VINNARE: Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Da 5 Bloods (Terrence Blanchard)
Minari (Emile Mosseri)
News of the World (James Newton Howard)

Själen (Trent Reznor, Atticus Ross) 

Bästa originallåt

Fight For You – Judas and the Black Messiah (H.E.R.)
Hear My Voice – The Trial of the Chicago Seven (Daniel Pemberton)
VINNARE: Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotesha, Fat Max Gsus, Rickard Göransson, Molly Sandén)
Io sí (Seen) – The Life Ahead (Diane Warren)
Speak Now – One Night in Miami (Leslie Odom, Jr.)

Bästa kortfilm

VINNARE: Two Distant Strangers
Feeling Through
The Letter Room
The Present

Oscarsgalan 2021 sänds på TV4, TV4 Play och C More den 26:e april.

För mer läsning --> Scrolla vidare!