Två säsonger av mysigt kriminaldrama kommer nu till Sverige: ”Vill ha mer”

Två säsonger av mysigt kriminaldrama kommer nu till Sverige: ”Vill ha mer”

  • Viaplay
Emil Oscar Rasmussen

Kriminalserie av det snällare slaget

I veckan släpper Viaplay två säsonger av den uppskattade kriminalserien ”Carter” – en dramakomedi om en skådis som får chansen att testa sig själv som detektiv.

Premiär för kriminalkomedin ”Carter” på Viaplay

Viaplay bjuder oss på en sevärd mysdeckare när de släpper de två existerande säsongerna av serien Carter tisdagen den 17 juni

Carter är en kanadensisk kriminalserie som sändes i två säsonger mellan 2018–2019 och blir nu tillgänglig att streama i Sverige genom Viaplay. Handlingen i serien kretsar kring en skådespelare som efter ett sammanbrott framför världens ögon måste återvända till sin hemstad. Där får han en unik möjlighet att nyttja sin skådespelartalang för att göra något han drömt om i hela sitt liv – att arbeta som en riktig detektiv.

Huvudrollen som den nyblivne detektiven Harley Carter spelas av Jerry O'Connell, känd för roller i allt från Billions (2016–2022) till Stand By Me (1986). Medverkar i bärande roller gör även Sydney Tamiia Poitier (Homecoming) och Kristian Bruun (the Recruit).

LÄS OCKSÅ: Snart kommer ny svensk Netflix-serie baserad på succébok – premiären spikad

Två säsonger av mysigt kriminaldrama kommer nu till Sverige: ”Vill ha mer”
Foto: Bravo Network.

Tittarna ”vill ha mer” av serien

IMDb har Carter fått det relativt klena betyget 6,6/10, men kanske har det med seriens lätthet att göra. Många tittare som tagit sig tiden att skriva ut sitt omdöme om den, menar att man behöver acceptera dess lättsamma ton. Något som kanske inte alla har lika enkelt för.

Det har inte blivit mer än två säsonger av serien, men bland fansen finns det en tydlig önskan om mer, och den tonen lyfts fram som en av de huvudsakliga anledningarna av användarna på IMDb.

– Det här är inte ett allvarligt kriminaldrama, men om du kan komma över det är det faktiskt ganska bra. Det är lite tramsigt, ganska lättsamt, och helt enkelt rolig underhållning. Väldigt lätt att titta på, skriver en användare.

– Det här är min favorit bland humoristiska kanadensiska polisdramer sedan Republic of Doyle. Jag såg båda säsongerna på en vecka och vill ha mer. Förvånansvärt bra och värd att se, skriver en andra.

– Underhållande serie. Lite långsökt, men kemin mellan huvudkaraktärerna är fantastisk, skriver en tredje.

LÄS OCKSÅ: ”Hemligheter och fasor” i efterlängtad thriller – premiär i veckan

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS
ANNONS

NÄSTA ARTIKEL