Eva Röse inför ”Maria Wern”-finalen: ”Även om vi går vidare så lever serien”

”Maria Wern” säsong 10 går i mål på fredag. Innebär det slutet på hela serien eller fortsätter den? Filmtopp har pratat med huvudrollen Eva Röse.

Axel Diedrichs
Eva Röse inför ”Maria Wern”-finalen: ”Även om vi går vidare så lever serien”

Väcker frågor kring seriens framtid

Det är svårt att ta in men snart har Eva Röse gjort Maria Wern i tjugo år. Den första filmen kom ut 2008 och, om jag inte räknar fel, så är man nu uppe i 30 filmer. På fredag släpps säsong 10 avsnitt 4, Straffet, som är den sista i sikte. 

LÄS OCKSÅ: Nya krimserien ”Skulden” släpps på SVT Play – brittisk deckare från 2026

Eva Röse om att fortsätta göra ”Maria Wern”

På premiärgalan för den svenska storfilmen Jävla karlar var Eva Röse en av gästerna på Röda mattan. Filmtopps reporter Juan Carlson sökte upp henne i minglet för att diskutera säsongsfinalen av Maria Wern, och hur det är att fortsätta jobba med en serie man nu gjort hela tio säsonger av.

Hur känns det? Hur har det gått med den här säsongen?

– Oj, jag vet inte. Jag är redan i andra projekt, men det är väldigt kul att den är så älskad och att så många följer och tycker om den. Det är fantastiskt fint, säger Eva Röse till Filmtopp. 

Med så många säsonger ut, och ett flera år långt uppehåll inför den tionde säsongen, vore det väl fullt naturligt att sätta punkt för serien. Eva Röse ger inga besked om det blir en elfte säsong, men hon avfärdar genast att det skulle vara svårt att fortsätta göra nya Maria Wern-filmer och hålla serien vid liv.

– Nej, absolut inte. Det är nya historier varje gång. Så det är inte alls svårt att hålla den vid liv. Sen går den i 63 länder eller vad det är, så det är också roligt.

”Även om vi går vidare så verkar serien leva forever”

Men så säger Eva något som får en att höja på ögonbrynet lite grann.

– Den lever sitt sitt eget liv. Även om vi går vidare så verkar serien leva forever, säger hon.

Syftar hon här på att Maria Wern lever vidare även under perioder då de inte gör nya avsnitt, eller att de existerande avsnitten kommer att fortsätta visas även om serien skulle läggas ned?

Se vårt snack med Eva Röse här, och kom ihåg att följa vår Instagram för fler uppdateringar:

LÄS OCKSÅ: ”Där solen alltid skiner” säsong 2 blir en vild åktur: ”Det var helt sanslöst”

Vi på Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL