En av 2020-talets bästa svenska böcker blir film – premiär nu i veckan

I veckan är det äntligen premiär för en av årets mest efterlängtade svenska filmer – som är baserat på en prisbelönt och mycket älskad roman.

Emil Oscar Rasmussen
En av 2020-talets bästa svenska böcker blir film – premiär nu i veckan

Svenska succéboken intar vita duken

November blir en riktigt stark premiärmånad, både på bio och streaming, med såväl svenska som internationella storpremiärer. Bland de svenska hittar vi en efterlängtad film som redan gjort succé i bokform och som nu ska försöka återupprepa framgångarna på vita duken.

LÄS OCKSÅ: ”Där solen alltid skiner” säsong 2 blir en vild åktur: ”Det var helt sanslöst”

Den unika uppväxtberättelsen som film

Det är Jävla karlar som äntligen intar de svenska biograferna nu i veckan, med officiell premiär den 6 november. Filmen är baserad på Andrev Waldens älskade roman från 2023. Hans självbiografiska verk, som skickligt balanserar mellan att gripa tag och locka till skratt, blev snabbt en läsarfavorit och Walden belönades med Augustpriset för 2023 års bästa skönlitterära bok. 

Berättelsen utspelar sig under sju år av Andrevs uppväxt, då hans mamma inleder relationer med lika många män. Samtidigt som ”papporna” kommer och går i Andrevs liv, och de vuxnas ibland kaotiska tillvaro präglar honom, så börjar han också staka ut en egen väg i livet.

För drygt ett år sedan annonserades det att Jävla karlar skulle bli långfilm och det 6 november är det alltså dags för premiär. 

Jävla karlar (2026).
Foto: SF Studios.

Skådespelarensemble med flera välkända namn

Andrev i olika åldrar gestaltas i Jävla karlar av Vilgot Avenäs Thorslund, Felix Östergren och Ludvig Eriksson. Rollistan präglas i övrigt av flera namnkunniga, svenska skådespelare. Aliette Opheim spelar Andrevs mamma och medverkar gör även Filip Berg, Viktor Norén, Jakob Öhrman, Joel Spira och David Book m.fl.

Jens Sjögren är filmens regissör. Han har tidigare regisserat Jag är Zlatan och The Pirate Bay m.m. Jävla karlar är producerad av B-Reel Films, med Fredrik Heinig som producent, och distribueras av SF Studios.

Filip Berg i ”Jävla karlar”.
Filip Berg i ”Jävla karlar”. Foto: SF Studios.

LÄS OCKSÅ: Nu kommer Johnny Depps stora comebackfilm – och alla tittare säger samma sak

”Jävla karlar” har redan prisats internationellt

Med tanke på förlagans framgångar är förväntningarna på Jävla karlar automatiskt höga. Den namnkunniga rollistan trissar upp dem ytterligare och till råga på det har dramakomedin redan lyckats göra avtryck internationellt. 

I oktober tävlade Jävla karlar på Warszawas internationella filmfestival och tilldelades då juryns hedersomnämnande. I motiveringen skrev juryn bland annat att Jävla karlar är ”en film som med autenticitet skildrar det kaos som våld i nära relationer orsakar och de utmaningar som barn ställs inför när de växer upp med en ensamstående förälder som brottas med personliga svårigheter och fattar beslut som gång på gång äventyrar hela familjens trygghet”.

Håkan Hellström har gjort musik till filmen

Behöver du ytterligare en anledning att se fram emot Jävla karlar, så har Håkan Hellström bidragit med musik till filmen. Artistens låt Bakom oss bara dimma har skrivits av Hellström tillsammans med Björn Olsson och en unik filmversion av den har producerats av Joakim Åhlund. Bakom oss bara dimma är filmens slutlåt och har även gått att höra i trailern till filmen. 

Missa inte ”Jävla karlar” – finns att se på bio från och med den 6 november.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming och bio. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL