Svensk dramathriller från 2023 som många missat släpps nu på SVT Play
Bland helgens nya filmer på SVT Play hittar vi en svensk kriminalthriller från 2023 som många missat – men som absolut är värd att ge en chans.
Film ”gjord med hjärta och smärta”
Det finns många sevärda svenska filmer på SVT Play just nu (inte minst favoriten ”Kevlarsjäl” som adderades till plattformen förra veckan och gör succé). Bland denna veckans nya filmer på streamingtjänsten är det glesare med svenska titlar från se senaste åren – men det finns faktiskt en film i den kategorin som vi kan tipsa om.
LÄS OCKSÅ: Bisarra skräckscener i nya rysaren ”Backrooms” – släpps nu på bio
Ung pojke tvingas in i gängkriminalitet
Den svenska filmen som släpps på SVT Play natten till fredag heter Bullets och är en dramathriller från 2023 som har flugit under mångas radar.
Bullets handlar om den tolvårige pojken Abdel som bor i en utsatt svensk förort. Abdel är intelligent, har lätt för sig i skolan och har alla egenskaper för att kunna blomstra som individ – inte minst med hjälp av läraren Alis uppmuntran – trots försämrade förutsättningar av att växa upp i ett särskilt utsatt område.
En mörk skugga kastas över Abdels ljusa framtid när hans bästa vän blir involverad med det lokala gänget och Abdel försöker komma till sin kompis undsättning när han hamnar i knipa. Abdels försök att hjälpa till får ödesdigra konsekvenser och tvingar Abdel in i en värld han aldrig var ämnad för.
Kardo Razzazi spelar bärande roll
Det mest välkända skådespelaren i Bullets är Kardo Razzazi i rollen som läraren Ali. Bara under 2026 och 2025 har vi kunnat se Razzazi glänsa i uppmärksammade produktioner som Skurkarnas skurk, Vaka, Den siste vikingen, Det är något som inte stämmer, Tordyveln flyger i skymningen och Åremorden.
Huvudkaraktären Abdel spelas i filmen av debutanten Tomas Samir. Medverkar gör också Khalaf Ayoub (Paradis City), Helen Al-Janabi (Genombrottet, Från insidan), Isa Aouifia (Taelgia, Exodus) och Mohammed El Hassan m.fl.
Peter Pontikis har både skrivit och regisserat filmen.
LÄS OCKSÅ: Ny spännande satsning på SVT: ”Poly” – en serie om att leva polyamoröst
”Bullets” omfamnades av svenska kritiker
Bullets är som sagt en film som flugit något under radarn och det kryllar inte av reaktioner på den svenska thrillern online, men när den hade premiär fick den ett mestadels varmt mottagande av kritikerna. Av totalt sju registrerade recensioner på Kritiker.se har Bullets ett snittbetyg på 3,4 av 5. Filmen fick bl.a. 4 av 5 av Kulturbloggen samt 3 av 5 av både Aftonbladet och Göteborgs-Posten.
I Aftonbladets recension skriver Jan-Olov Andersson följande:
– Bullets är en film som är gjord med hjärta och smärta, som mitt i all dramatik har något att säga om vår nutid, även om det är en rätt så dyster sanning.
”Bullets" finns att streama på SVT Play den 29 maj.
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.