Positivt besked om ”Diagnoser” säsong 2: ”Finns oändlig mängd berättelser”

Den första säsongen av SVT:s ”Diagnoser” har varit grymt populär bland tittarna. Hur går tankarna kring säsong 2? Filmtopp har pratat med produktionen.

Axel Diedrichs
Positivt besked om ”Diagnoser” säsong 2: ”Finns oändlig mängd berättelser”

Mycket tyder på en till säsong av SVT-serien

Mia Skäringer Lázár leder den nya SVT-serien Diagnoser, i rollen som den ensamstående mamman Bella. Hon kämpar med att få vardagen ihop med sonen Ludde som skolan misstänker har ADHD.

Dramakomedin, som fokuserar på familjer där barn kämpar med olika NPF-diagnoser, har tagits emot fint av såväl tittare som kritiker; jag själv konstaterade att ”det är svårt att inte sugas in i den”. Hoppas du på att Diagnoser ska komma tillbaka? Läs vidare.

Finns ett intresse att göra säsong 2 av ”Diagnoser”

Nu går hela den första säsongen att streama på SVT Play. Om det kommer mer framöver? Det tror jag starkt på. Efter att ha pratat med produktionen, och nu beskåda den stora succén som serien gör, vore det galet om den stannade vid en säsong. 

När jag träffade Mia Skäringer Lázár tillsammans med andra från produktionen i höstas diskuterade vi serien. Jag frågade om de redan då kunde se vägar framåt i berättelsen om SVT skulle vilja förnya den. Mia medgav då att hon tänkte i de banorna:

– Man tänker ju på det redan under processen: vad skulle hända om man drog det åt det ena eller andra hållet?

Även manusförfattaren Jessica Ericstam såg då stor potential till fortsättning: 

– Det är klart att det finns stoff till fler säsonger. Allt handlar om att ha karaktärer som man älskar och vill fortsätta berätta om.

LÄS OCKSÅ: Verklighetsbaserad dramathriller har precis släppts på SVT Play – från 2025

Positivt besked om ”Diagnoser” säsong 2: ”Finns oändlig mängd berättelser”
Foto: SVT.

Räknar kallt med fortsättning

Vi jobbar inte med spoilers här, men den som sett färdigt säsongen vet att den skulle kunna fortsätta. Addera tittarnas intresse som håller den etta bland dramaserier på SVT Play, och att produktionen ser potential till en uppföljare. Lägg där till det kraftigt berörande och ständigt aktuella ämne som serien berör. Mycket ska till för att man lägger ned Diagnoser redan nu.

Det enda som jag egentligen tycker kan motivera viss osäkerhet är att man aldrig vet säkert med SVT. De kan vara rätt hänsynslösa mot sina produktioner även om de presterar riktigt bra. Anledningen är att de ständigt behöver satsa på nya projekt och lyfta fram andra röster och samhällsfrågor. Men i det här fallet ser det lite för lovande ut – jag känner mig trygg med att Diagnoser fortsätter.  

LÄS OCKSÅ: Norska ”Döden vid fjorden” streamar nu – kommer även till TV4 och TV4 Play

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL