Nya SVT-serien som tittarna verkar ha missat – stjärnspäckad komedi
Trots att SVT:s nya serie ”Stolpskott!” har flera stora profiler på rollistan så verkar det som om tittarna inte hittar till den. Märkligt.
En dold pärla i streamingutbudet
Det pågår en valrörelse, de inköpta titlarna är många och SVT släpper egna stora dramatitlar. Utbudet på SVT Play är mer smockat än någonsin med nyheter – vilket också gjort att tittarna inte upptäckt den nya komediserien Stolpskott! med Christoffer Nordenrot i spetsen.
LÄS OCKSÅ: Årets svenska storfilm ”Grannfejden” finns nu att se hemifrån
En pressad coach som vill rädda laget bortom räddning
Christoffer Nordenrot är tveklöst en av landets främsta humorskådespelare. Han etablerade sig tidigt med kortfilmskollektivet Crazy Pictures mästerliga sketcher, och fortsatte sedan som skådespelare i en rad produktioner där actiontäta Den blomstertid nu kommer troligtvis är allra störst. I dag är han aktuell med Stolpskott! i rollen som fotbollstränaren Jörgen. En man som lever i ständig förnekelse. Framför allt kring sitt ofullständiga – och fullständigt värdelösa – fotbollslag.
Med ett kamerateam som dokumenterar alla hans rörelser, försöker Jörgen coacha Lag1 IF som består av blott tre inkapabla individer: Krille, Junior och Ibbe. Dessa spelas av Erik Essén (ena halvan av det älskade sketchkontot Opassande), Sigge Dorsin (Bert sabbar allt) och Rojan Telo (Strandhotellet). Andra personer i föreningen? Det slappa kioskbiträdet Lill-Britt, spelad av populära komikern Charlotta Björck, och en störig maskot som hela tiden ställer sig i vägen för Jörgen.
I gästroller ser vi succéprogrammet Förrädarnas programledare Dragomir Mrsic – här som en stenhård inkallad tränare med okonventionella metoder – och den folkkäre sportchefen Bosse Andersson.
LÄS OCKSÅ: Efter Netflix-succén – systrarna Romares nya serie är på väg till SVT Play
”Stolpskott!” har humor gjort på nostalgiskt vis
Stolpskott! är ingen stor produktion med påkostad rekvisita och feta miljöer – den stannar för det mesta på samma deppiga fotbollsplan.
Märkligt många tittare verkar ha missat Stolpskott! som i skrivande stund är utanför SVT Plays topplista över deras mest populära titlar. Här har man samlat en skön cast med humor som definitivt lär tilltala 90-talsnostalgiker. Det är en humorserie gjord med alla medel som egentligen behövs: ett lekfullt manus, en grupp skådespelare och en handhållen kamera. AI-erans antites.
Alla sju avsnitt av ”Stolpskott!” går nu att streama på SVT Play.
LÄS OCKSÅ: Helt ny thrillerserie släpps på SVT Play – rafflande kidnappningsdrama
Vi på Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.