Ny verklighetsbaserad dramathriller nu på SVT Play – höga betyg av tittarna

Ny verklighetsbaserad dramathriller nu på SVT Play – höga betyg av tittarna

  • SVT Play
Melwin Svalin

Baserad på verkliga händelser – så lurades miljarder ur Europas ekonomi

“Other People's Money” är en fiktiv dramaserie baserad på Europas största skattebedrägeri. I dag har den premiär på SVT Play.

Berättelsen om Europas största skattehärva någonsin

SVT Play plockar in “Other People's Money” nu i slutet av veckan. Den tysk-danska dramaserien är baserad på det största skattebedrägeriet i Europa någonsin och ska inte förväxlas med filmen med samma namn från 1991 med Gregory Peck och Danny DeVito

Två danska skattehandläggare försöker förstå vad som händer medan ett globalt kriminellt nätverk bestående av rika investerare, advokater och banker får miljarder att försvinna ur Europas statskassor. 

LÄS OCKSÅ: ”Spännande” thriller med Rolf Lassgård nu på SVT Play: ”Skyhög spänning”

Ny verklighetsbaserad dramathriller nu på SVT Play – höga betyg av tittarna
Foto: ZDF.

Skattefiffel på flera miljarder euro

Skattefifflet gick ut på att nätverket lurade till sig flera miljarder euro från statskassan genom så kallade ”cum-ex”-affärer, där aktier lånades mellan parter så att det för skattemyndigheterna såg ut som att två personer ägde samma aktier – trots att det bara fanns en ägare.

Banker intygade då att skatt på utdelning hade betalats, fast det inte stämde. Det kan jämföras med att föräldrar skulle söka barnbidrag för flera barn, trots att de bara har ett.

Seriens källmaterial och medverkande

Serien är inspirerad av Die Cum-Ex-Files, Die Akte Scholz av Oliver Schröm, en granskning av Christian Salewski, samt Det Store Skatterøveri av Niels Fastrup och Thomas G. Svaneborg

Serien är skapad av tyska Jan Schomburg (Drömmannen, Above Us Only Sky) och på rollistan ser vi den dansk-svenske stjärnan David Dencik, Karen-Lise Mynster och Lars Bryggman med flera.

LÄS OCKSÅ: Krigsthrillern från 2024 gjorde tittarsuccé – nu plockas den in av TV4 Play

Ny verklighetsbaserad dramathriller nu på SVT Play – höga betyg av tittarna
Foto: ZDF.

Initialt mycket god respons från tittarna trots få betyg

Den har med begränsade antal tittare samlat på sig 8,0 i betyg på IMDb. Bara det i sig är ett högt betyg, lägger man till det faktum att det är en dansk-tysk film blir det ännu mer imponerande. Det återstår att se om dessa höga betyg står sig när fler tittare lockas till serien, hursomhelst ser starten väldigt lovande ut. 

Den 25 maj släpps de två första avsnitten av ”Other People's Money” på SVT Play, sedan släpps det två avsnitt i veckan. Den 15 juni släpps avsnitt 7 och även 8, seriens säsongsfinal. 

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL