Gripande dramathriller om ett Paris i lågor nu på SVT Play: ”Högoktanig”
Notre-Dame står i brand och kampen för att rädda en av mänsklighetens mest älskade byggnader blir dramatisk. Nu finns filmen om händelserna på SVT Play.
Missa inte filmen om när elden slukade Notre-Dame
Det är fredagen den 15 april 2019. Dagen har varit som många andra men mot kvällningen tjuter brandlarmet i den ikoniska katedralen Notre-Dame de Paris. Inom kort sprider sig lågorna i de gamla träbjälkarna och takets blyplåt smälter medan takspiran kollapsar i flammor. Panik bryter ut; gator fylls av chockade åskådare, sirener ljuder och himlen över Seine färgas röd. I ett kaos av rök, skräck och förstörelse kämpar hundratals brandmän, kyrkoarbetare och frivilliga för att rädda vad de kan – konstskatter, reliker, takstolar och själva självaste Notre-Dames själ.
Då var det verklighet. Några år senare dramatiserades händelserna i en gripande film som nu hittat till SVT Play.
LÄS OCKSÅ: 23 nya filmer på SVT Play i helgen – Filmtopp pekar ut de fem bästa
Filmen om en brand som chockade alla
Filmen i fråga är från 2022 och heter Notre-Dame brinner. Det är en fransk produktion av Jean-Jacques Annaud som tar avstamp i de tidiga minuterna efter att larmet gått, när en kombination av otur, tekniska missar och fördröjningar gör att branden får chansen att växa till ett inferno. Kameran följer brandmännen i deras maktlösa rusningar genom de trånga tornen, kuratorer som febrilt försöker få ut reliker innan taket kollapsar och Parisbor som samlas framför kyrkan oförmögna att göra något annat än att se på.
Det är inte en film som bara skildrar branden, utan även den mänskliga kamp som utspelar sig i skuggorna av lågorna. Elden framställs nästan som en rollfigur i sig själv. Oberäknelig, hungrig och obeveklig.
Stjärnorna bakom ridån
Jean-Jacques Annaud kombinera realism med dramatik i Notre-Dame brinner för att skapa ett nästan dokumentärt intryck. Manus, skrivet tillsammans med Thomas Bidegain, bygger på de verkliga händelserna, autentiska kronologier och återberättade vittnesmål.
På skådespelarsidan har han valt en ensemble utan traditionella Hollywoodstjärnor, vilket förstärker det dokumentära anslaget. Samuel Labarthe, Jean-Paul Bordes och Mickaël Chirinian gestaltar brandmän och personal inte som hjältar med glänsande ideal, utan som människor som agerar under extrem press.
LÄS OCKSÅ: Nu släpper SVT Play uppföljaren till förra helgens tittarsuccé: ”Ännu bättre”
Kritikerrespons och publikens mottagande av ”Notre-Dame brinner”
Mottagandet av filmen har varit positivt men aningen mediokert. På IMDb hamnar filmen på betyget 6,4 av 10. På Rotten Tomatoes ligger kritikerbetyget på 78% och publikbetyget på 63%. Letterboxd-publiken är mer splittrad där betyget landar på 3 av 5.
Kritikerna är även försiktigt imponerade. The Guardian delar ut betyget 3 av 5 och beskriver filmen som “en högoktanig katastroffilm i dokumentärstil”.
En film som återger den fruktansvärda branden
Notre-Dame brinner skildrar verkligt mod, verklig förvirring och verkliga risker. Filmen återger branden med sådan närhet att man nästan känner värmen från lågorna. Samtidigt lägger den större vikt vid de människor som kämpade för att rädda katedralen än vid själva katastrofen.
“Notre-Dame brinner” finns att streama på SVT Play den 5 december.
LÄS OCKSÅ: George Clooney är för karismatisk för stjärnspäckade ”Jay Kelly” på Netflix
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ Filmtopp på Facebook.