”Absurt underhållande” brittisk deckare till SVT Play – har 7,8 på IMDb

SVT Play fortsätter att släppa miniserier baserade på Agatha Christies klassiker. Nu är ytterligare en på gång – och det är en av de bästa hittills.

Emil Oscar Rasmussen
”Absurt underhållande” brittisk deckare till SVT Play – har 7,8 på IMDb

Nästa sevärda brittiska miniserie på gång till streamingtjänsten

Under våren och sommaren har SVT Play lanserat en handfull miniserier baserade på den älskade deckarförfattaren Agatha Christies verk. Och än är de inte klara. Nu i juli är det dags för den femte Christie-premiären för året och, enligt tittarna, kan det här vara den bästa hittills.

LÄS OCKSÅ: Nu fortsätter en av 2020-talets mest älskade deckarserier på TV4 Play

Nu kommer ännu en Agatha Christie-deckare till SVT Play

Det är Agatha Christie: Och så var de bara en, en miniserie ursprungligen från 2015, som har premiär på SVT Play den 22 juli.

Deckaren i tre delar kretsar kring åtta gäster och två betjänter som anländer till den isolerade ön Soldier Island, där de förväntar sig en härlig weekend. Verkligheten visar sig dock vara någonting helt annat när de börjat att avrättas, en efter en, utan att veta vem som är mördaren eller var den gömmer sig. 

Och så var de bara en ställer upp med en mycket namnkunnig rollista. På den hittar vi namn som bland andra Charles Dance (Game of Thrones), Maeve Dermody (Carnival Row), Toby Stephens (Black Sails), Sam Neill (Jurassic Park) m.fl. 

Serien är baserad på Christies bok med samma namn från 1939.

Bästa rankad av SVT Plays Agatha Christie-serier

Och så var de bara en blir den femte Agatha Christie-miniserien som släpps på SVT Play i år. Sedan tidigare finns även Huset på udden (2018), ABC-morden (2018), Den gula hästen (2020) och Varför bad de inte Evans? (2022) att streama. De tre förstnämnda av dessa, samt Och så var de bara en, är adapterade av Sarah Phelps, medan Varför bad de inte Evans? omvandlats till tv-serie av Hugh Laurie (House). 

Och så var de bara en är alltså den äldsta av de fem titlarna, men det är också den med högst betyg på IMDb

Agatha Christie: Och så var de bara en (2015)
Foto: Robert Viglasky/A&E/BBC.

SVT:s Agatha Christie-deckare rangordnade efter IMDb-betyg:

  1. Och så var de bara en – 7,8
  2. Huset på udden – 7,2
  3. Varför bad de inte Evans? – 7,0
  4. ABC-morden – 6,6
  5. Den gula hästen – 6,1

LÄS OCKSÅ: ”Årets bästa film” gör succé på streaming – just nu 1:a i världen

Kritikerna uppskattar ”Agatha Christie: Och så var de bara en”

Det är inte bara tittarna som visat sin uppskattning för Oc så var de bara en, utan även kritikerna. Av 16 loggade recensioner på Rotten Tomatoes är 81% av dem positivt inställda till deckaren. Flera av dessa delar dessutom ut höga betyg och överöser miniserien med lovord. 

Maureen Ryan på Variety kallar exempelvis serien för ”enastående och nästan absurt underhållande”, medan Jasper Rees på The Daily Telegraph delar ut 4 av 5 i betyg och skriver att serien är ”förträffligt sevärd”. 

Allison Keene på Collider ger också serien 4 av 5 och sammanfattar serien som följande:

– Och så var de bara en är ett fantastiskt psykologiskt porträtt av en grupp uppskrämda, förvirrade människor som vänder sig mot varandra när de konfronteras av rädsla.

”Agatha Christie: Och så var de bara en” finns att streama på SVT Play den 22 juli.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL