Nästa vecka kommer ”Gladiator 2” till Netflix – sevärd eller ett haveri?
Vissa kallar den för en besvikelse av episka proportioner medan andra fann den vara en underhållande uppföljare. Nu kommer ”Gladiator 2” till Netflix.
Omdebatterade storfilmen får nu stor streamingpremiär
Ridley Scott har hunnit fylla 88 år. Att han skulle göra en uppföljare till sitt ikoniska verk Gladiator, tjugofem år senare, var därför ingen självklarhet. Men filmen togs emot – och delade publiken ordentligt. Nästa vecka kommer denna omdebatterade film till Netflix.
LÄS OCKSÅ: 5 vassa nya filmer och serier att se i veckan – utvalda tips från Filmtopp
Nya bataljer innanför Colosseums grandiosa arenaväggar
Gladiator 2 följer Maximus arvtagare Lucius, som efter att hans hem invaderats blir slav för de romerska kejsarna. Där tvingas han gå ut på arenan och möta alla tänkbara fasor.
För Lucius del handlar det både om överlevnad och att försöka frigöra Rom från dess vansinniga ledare. Samtidigt pågår det en stor och komplex maktkamp som leder till oanade allianser och fiender.
En upplevelse som delade många
Gladiator 2 fick väldigt blandad kritik när den kom ut. Otaliga recensenter har kallat den för en stor besvikelse. Men filmens Metascore (internationellt kritikersnitt) ligger likväl 64/100, vilket innebär att många ändå tycker att den har bra saker att erbjuda.
Tittarnas omdöme befinner sig i snarlikt territorium med ett IMDb-betyg på 6,5 av 10. Däremot har den hela 80% nöjda tittare på Rotten Tomatoes.
Den allmänna synen på Gladiator 2 är att den är bra, om än långt under originalets standard. Här saknas den ordentliga emotionella tyngden och nytänket som gjorde den första filmen så spännande.
LÄS OCKSÅ: Mannen bakom ”Baby Reindeer” tillbaka med ny serie – höga förväntningar
Filmtopps dom av ”Gladiator 2”
Är Gladiator 2 dålig, eller bara kass i skenet av sin föregångare? Jag recenserade filmen när det begav sig och lägger mig nånstans i snittet. Jag gillade delar av den, som Denzel Washingtons storspel och svenske Alexander Karims kompetenta insats. Men de pajiga CGI-hajarna i den fullständigt usla acitonsekvensen, där Colosseum förvandlas till en gigantisk pool, drog ned helheten. Likaså de animerade aporna som Lucius slåss mot, och de vanvettiga kejsarna som mest var soggiga karikatyrer. Man använder sig av grepp som fungerade bättre förut.
– Förutom att actionscenerna flera gånger är bättre i originalet så kändes även berättelsen klart fräschare för sin tid, skriver jag i min recension som du kan läsa här.
I efterhand har Gladiator 2 kommit att kännas som en större besvikelse än vad jag kände hösten 2024. Det blev en snäll trea i betyg då. Jag har inte sett om den sedan dess, men har svårt att se att jag skulle hålla fast vid samma betyg nu som då. När upplevelsen väl landade kände jag en större tomhet, så för min del lutar det åt att filmen faktiskt är ett haveri.
Gladiator 2 har premiär på Netflix den 28 april. Se den inte om originalet är heligt för dig. Men om du vill se en hyfsad blockbuster med extra allt (inklusive muggig CGI), så är den ett dugligt alternativ.
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.