Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Guldbaggegalan 2022 – Alla vinnare

Guldbaggegalan 2022 – Alla vinnare

Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
24 januari 2022
Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
24 januari 2022

Sammanställning av alla kvällens vinnare

Priserna ska nu börja delas ut. Filmtopp presenterar vinnarna på Guldbaggegalan 2022!

Texten uppdateras live!

MER LÄSNING:

Bästa ljuddesign:

VINNARE: Erick Vargas Williams, Valène Leroy, Charles De Ville och Aline Gavroy – Clara Sola

Thomas Jæger – Knackningar

Bryan Dyrby och Kristoffer Salting – Världens vackraste pojke

Bästa produktionsdesign:

VINNARE: Michael Higgins – Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Elle Furudahl – Knackningar

Paula Loos – Pleasure

Bästa maskdesign:

VINNARE: Erica Spetzig – Pleasure

Eros Codinas och Love Larsson – Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Therese Sandersson – Red Dot

Bästa klippning:

VINNARE: Hanna Lejonqvist och Dino Jonsäter – Världens vackraste pojke 

Marie-Hélène Dozo – Clara Sola

Amalie Westerlin Tjellesen och Olivia Neergaard-Holm – Pleasure

Bästa dokumentärfilm:

VINNARE: Sabaya – i regi av Hogir Hirori

Children of the enemy – i regi av Gorki Glaser-Müller

Lena – i regi av Isabel Anderson

Världens vackraste pojke – i regi av Kristina Lindström och Kristian Petri

Bästa foto:

VINNARE: Sophie Winqvist Loggins – Clara Sola 

Ellinor Hallin – Kören – en film om Tensta Gospel Choir

Marek Septimus Wieser – Tigrar

Gullspira: 

VINNARE: Johan Hagelbäck

Bästa internationella film:

VINNARE: Flykt – i regi av Jonas Poher Rasmussen

The Father – i regi av Florian Zeller

Nomadland – i regi av Chloé Zhao

Bästa kortfilm:

VINNARE: Man med duvor – i regi av Lina Maria Mannheimer

Bad Lesbian – i regi av Simone Norberg

Du är alltid 20 – i regi av Christer Wahlberg

Bästa originalmusik:

VINNARE: Lisa Nordström – Children of the Enemy

Johan Söderqvist – Utvandrarna 

Anna von Hausswolff och Filip Leyman –Världens vackraste pojke

Bästa manliga biroll:

VINNARE: Jonay Pineda Skallak – för rollen som Sluggo i Vinterviken

Daniel Castañeda Rincón – för rollen som Santiago i Clara Sola

Filip Berg – för rollen som Ruben i Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Magnus Krepper – för rollen som Frank i Vinterviken

Bästa kvinnliga biroll:

VINNARE: Jennie Silfverhjelm – för rollen som Marianne Jonsson i Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Sofia Helin – för rollen som Judit i Utvandrarna

Liv Mjönes – för rollen som Karin i Tigrar

Carla Sehn – för rollen som Beata i Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Bästa visuella effekter:

VINNARE: Alex Hansson och Torbjörn Olsson – Utvandrarna

Martin Malmqvist – Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton 

Ronald Grauer – Clara Sola

Bästa kostymdesign:

VINNARE: Amanda Wing Yee – Pleasure

Louize Nissen – Utvandrarna

Ingrid Sjögren – Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Hedersguldbagge: 

VINNARE: Suzanne Osten

Bästa kvinnliga huvudroll:

VINNARE: Sofia Kappel – för rollen som Bella i Pleasure

Lisa Carlehed – för rollen som Kristina i Utvandrarna

Wendy Chinchilla Araya – för rollen som Clara i Clara Sola

Cecilia Milocco – för rollen som Molly i Knackningar

Bästa manliga huvudroll:

VINNARE: Jonas Karlsson – för rollen som Tyko Jonsson i Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton

Mustapha Aarab – för rollen som John-John i Vinterviken

Erik Enge – för rollen som Martin Bengtsson i Tigrar

Gustaf Skarsgård – för rollen som Karl-Oskar i Utvandrarna

Bästa regi:

VINNARE: Nathalie Álvarez Mesén – Clara Sola

Ninja Thyberg – Pleasure 

Gorki Glaser-Müller – Children of the Enemy

Ronnie Sandahl – Tigrar

Bästa manus:

VINNARE: Nathalie Álvarez och Maria Camila Arias – Clara Sola

Manuel Concha – Suedi

Hogir Hirori – Sabaya

Jan Vierth – Apstjärnan

Bästa film:

VINNARE: Clara Sola – i regi av Nathalie Álvarez Mesén

Tigrar – i regi av Ronnie Sandahl

Pleasure – i regi av Ninja Thyberg

Utvandrarna – i regi av Erik Poppe

Världens vackraste pojke – i regi av Kristina Lindström och Kristian Petri

Bilder från röda mattan

Frida Argento och Edvin Ryding från "Young Royals". Foto: Filmtopp Media.
Frida Argento och Edvin Ryding från "Young Royals" delade ut pris för Bästa klippning. Foto: Filmtopp Media.
Foto: Filmtopp Media.
Foto: Filmtopp Media.
Eva Röse. Foto: Filmtopp Media.
Foto: Filmtopp Media.
Ronnie Sandahl
Foto: Filmtopp Media.
Guldbaggegalan 2022 – alla vinnare
Foto: Filmtopp Media.
Gustaf Skarsgård. Foto: Filmtopp Media.
Gustaf Skarsgård är nominerad i kategorin Bästa manliga biroll för Karl-Oskar i "Utvandrarna". Foto: Filmtopp Media.
Hedda Stiernstedt Guldbaggegalan 2021
Foto: Filmtopp Media.
Mustafa Al-Mashhadani och Alexander Abdallah delade ut pris för Bästa kortfilm.
Mustafa Al-Mashhadani och Alexander Abdallah delade ut pris för Bästa kortfilm. Foto: Filmtopp Media.
Guldbaggen
Foto: Filmtopp Media.

 

NÄSTA ARTIKEL