Nu på bio

Det senaste på biofronten!

BAFTA-galan 2022 – Alla vinnare

BAFTA-galan 2022 – Alla vinnare

Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
14 mars 2022
Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
14 mars 2022

"The Power of the Dog" plockade hem tyngsta priset

Vinnarna har korats på BAFTA-galan 2022. Netflix westerndrama "The Power of the Dog" kammade priset för Bästa film.

Inatt hölls årets upplaga av den brittiska BAFTA-galan. Inför prisutdelningen hade Denis Villeneuves Science Fiction-epos Dune flest vinstchanser med hela elva nomineringar. Den skulle också komma att plocka hem fem statyetter, inte minst för Bästa musik (Hans Zimmer). Men vad gäller de tyngsta priserna så gick andra filmer segrande ur kvällen.

Pris för bästa film vann Jane Campions westerndrama The Power of the Dog med Benedict Cumberbatch i huvudrollen. Priset för Enastående brittiska film vann Kenneth Branaghs Belfast medan Paul Thomas Andersons coming of age-rulle Licorice Pizza vann för bästa originalmanus. Nya James Bond-filmen No Time to Die fick nöja sig med en vinst för bästa klippning. 

Här är alla vinnarna på BAFTA-galan 2022:

Bästa film

Belfast

Don’t Look Up

Dune

Licorice Pizza

The Power of the Dog – VINNARE

Enastående brittiska film

After Love

Ali & Ava

Belfast – VINNARE

Boiling Point

Cyrano

Everybody’s Talking About Jamie

House of Gucci

Last Night in Soho

No Time to Die

Passing

Enastående debut av en brittisk författare, regissör eller producent

After Love – Aleem Khan (författare/regissör)

Boiling Point – James Cummings (författare), Hester Ruoff (producent)

The Harder They Fall – Jeymes Samuel (författare/regissör) – VINNARE

Keyboard Fantasies – Posy Dixon (författare/regissör), Liv Proctor (producent)

Passing – Rebecca Hall (fördattare/regissör)

Bästa icke-engelskspråkiga film

Drive My Car – VINNARE

The Hand of God

Parallella mödrar

Petite Maman

Världens värsta människa

Advertisement

Bästa dokumentär

Becoming Cousteau 

Cow

Flee

The Rescue

Summer of Soul – VINNARE

Bästa animerade film

Encanto – VINNARE

Flee

Luca

The Mitchells vs the Machines

Bästa regi

Aleem Khan (After Love)

Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car)

Audrey Diwan (Happening)

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)

Jane Campion (The Power of the Dog) – VINNARE

Julia Ducournau (Titane)

Bästa originalmanus

Aaron Sorkin (Being the Ricardos)

Kenneth Branagh (Belfast) 

Adam McKay (Don’t Look Up)

Zach Baylin (King Richard)

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza) – VINNARE

Bästa manus efter förlaga

Sian Heder (CODA) – VINNARE

Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car)

Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve (Dune)

Maggie Gyllenhaal (The Lost Daughter)

Jane Campion (The Power of the Dog)

Bästa skådespelerska

Lady Gaga (House of Gucci)

Alana Haim (Licorice Pizza)

Emilia Jones (CODA)

Renate Reinsve (Världens värsta människa)

Joanna Scanlan (After Love) – VINNARE

Tessa Thompson (Passing)

Bästa skådespelare

Adeel Akhtar (Ali & Ava)

Mahershala Ali (Swan Song)

Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

Leonardo DiCaprio (Don’t Look Up)

Stephen Graham (Boiling Point)

Will Smith (King Richard) – VINNARE

Bästa kvinnliga biroll

Caitríona Balfe (Belfast)

Jessie Buckley (The Lost Daughter)

Ariana DeBose (West Side Story) – VINNARE

Ann Dowd (Mass)

Aunjanue Ellis (King Richard)

Ruth Negga (Passing)

Bästa manliga biroll

Mike Faist (West Side Story)

Ciarán Hinds (Belfast)

Troy Kotsur (CODA) – VINNARE

Woody Norman (C’mon C’mon)

Jesse Plemons (The Power of the Dog)

Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

Bästa originalmusik

Being the Ricardos

Don’t Look Up

Dune – VINNARE

The French Dispatch

The Power of the Dog

Bästa casting

Boiling Point

Dune

The Hand of God

King Richard

West Side Story – VINNARE

Bästa foto

Dune – VINNARE

Nightmare Alley

No Time to Die

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

Bästa klippning

Belfast

Dune

Licorice Pizza

No Time to Die – VINNARE

Summer of Soul

Bästa produktionsdesign

Cyrano

Dune – VINNARE

The French Dispatch

Nightmare Alley

West Side Story

Bästa kostymdesign

Cruella – VINNARE

Cyrano

Dune

The French Dispatch

Nightmare Alley

Bästa smink och frisyr

Cruella

Cyrano

Dune

The Eyes of Tammy Faye – VINNARE

House of Gucci

Bästa ljud

Dune – VINNARE

Last Night in Soho

No Time to Die

A Quiet Place Part II

West Side Story

Bästa specialeffekter

Dune – VINNARE

Free Guy

Ghostbusters: Afterlife

The Matrix Resurrections

No Time to Die

Bästa brittiska animerade kortfilm

Affairs of the Art 

Do Not Feed the Pigeons – VINNARE

Night of the Living Dread

Bästa brittiska kortfilm

The Black Cop – VINNARE

Femme

The Palace

Stuffed

Three Meetings of the Extraordinary Committee

Rising Star Award (framfröstad av publiken)

Ariana DeBose

Harris Dickinson

Lashana Lynch – VINNARE

Millicent Simmonds

Kodi Smit-McPhee

MER LÄSNING:

NÄSTA ARTIKEL