På västfronten intet nytt är Netflix just nu mest populära film

Alla vinnare på BAFTA-galan 2023 – Ruben Östlund utan pris

Filmtopp
19 februari 2023 kl. 23:30

Var nominerad i kategorin "Bästa originalmanus"

"All Quiet on the Western Front" och "The Banshees of Inisherin" vann stort i natt när Ruben Östlund blev utan pris. Här är alla vinnare på BAFTA-galan 2023.

Det blev ingen vinstlycka för Ruben Östlund och hans film Triangle of Sadness som hade tre nomineringar inför BAFTA-galan 2023. Istället blev det storslam för Netflix krigsfilm All Quiet on the Western Front och bioaktuella dramakomedin The Banshees of Inisherin som båda vann flera av de tyngsta kategorierna. Tillsammans vann de 11 priser, där den förstnämnda stod för hela sju stycken av dem.

Alla vinnare på BAFTA-galan 2023 – Ruben Östlund utan pris
"Triangle of Sadness" förlorade bland annat i kategorin bästa originalmanus. Foto: SF Studios.

Alla vinnare på BAFTA-galan 2023

Bästa film

  • “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • “The Banshees of Inisherin”
  • “Everything Everywhere All At Once”
  • “Elvis”
  • “‘TÁR”

Bästa brittiska film

  • “Aftersun”
  • “The Banshees of Inisherin” – VINNARE
  • “Brian and Charles”
  • “Empire of Light”
  • “Good Luck to You, Leo Grande”
  • “Living”
  • “Roald Dahl’s Matilda the Musical”
  • “See How They Run”
  • “The Swimmers”
  • “The Wonder”

Bästa debut av en brittisk manusförfattare, regissör eller producent

  • “Aftersun” Charlotte Wells (writer/director) – VINNARE
  • “Blue Jean” Georgia Oakley (writer/director), Hélène Sifre (producer)
  • “Electric Malady” Marie Lidén (director)
  • “Good Luck to You, Leo Grande” Katy Brand (writer)
  • “Rebellion” Elena Sánchez Bellot (director), Maia Kenworthy (director)

Bästa icke-engelskspråkiga film

  • “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • “Argentina, 1985”
  • “Corsage”
  • “Decision to Leave”
  • “The Quiet Girl”

Bästa dokumentär

  • “All That Breathes”
  • “All the Beauty and the Bloodshed”
  • “Fire of Love”
  • “Moonage Daydream”
  • “Navalny” – VINNARE

Bästa animerade film

  • “Guillermo del Toro’s Pinocchio” – VINNARE
  • “Marcel the Shell with Shoes On”
  • “Puss in Boots: The Last Wish”
  • “Turning Red”

Bästa regi

  • Edward Berger, “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”
  • Park Chan-wook, “Decision To Leave”
  • Daniel Kwan och Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”
  • Todd Field, “TÁR”
  • Gina Prince-Bythewood, “The Woman King”

Bästa originalmanus

  • Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin” – VINNARE
  • Daniel Kwan och Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”
  • Tony Kushner och Steven Spielberg, “The Fabelmans”
  • Todd Field, “TÁR”
  • Ruben Östlund, “Triangle of Sadness”

Bästa manus baserat på förlaga

  • Edward Berger, Ian Stokell och Leslie Patterson, “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • Kazuo Ishiguro, “Living”
  • Colm Bairéad, “The Quiet Girl”
  • Rebecca Lenkiewicz, “She Said”
  • Samuel D. Hunter, “The Whale”

Bästa kvinnliga huvudroll

  • Ana de Armas, “Blonde”
  • Cate Blanchett, “TÁR” – VINNARE
  • Viola Davis, “The Woman King”
  • Danielle Deadwyler, “Till”
  • Emma Thompson, “Good Luck to You, Leo Grande”
  • Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All At Once”

Bästa manliga huvudroll

  • Austin Butler, “Elvis” – VINNARE
  • Brendan Fraser, “The Whale”
  • Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”
  • Daryl McCormack, “Good Luck to You, Leo Grande”
  • Paul Mescal, “Aftersun”
  • Bill Nighy, “Living”

Bästa kvinnliga biroll

  • Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”
  • Hong Chau, “The Whale”
  • Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin” – VINNARE
  • Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All At Once”
  • Dolly De Leon, “Triangle of Sadness”
  • Carey Mulligan, “She Said”

Bästa manliga biroll

  • Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”
  • Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin” – VINNARE
  • Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All At Once”
  • Eddie Redmayne, “The Good Nurse”
  • Albrecht Schuch, “All Quiet on the Western Front”
  • Michael Ward, “Empire of Light”

Bästa soundtrack

  • Volker Bertelmann, “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • Justin Hurwitz, “Babylon”
  • Carter Burwell, “The Banshees of Inisherin”
  • Son Lux, “Everything Everywhere All At Once”
  • Alexandre Desplat, “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Bästa casting

  • Lucy Pardee, “Aftersun”
  • Simon Bär, “All Quiet on the Western Front”
  • Nikki Barrett, Denise Chamian, “Elvis” – VINNARE
  • Sarah Halley Finn, “Everything Everywhere All At Once”
  • Pauline Hansson, “Triangle of Sadness”

Bästa foto

  • James Friend, “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • Greig Fraser, “The Batman”
  • Mandy Walker, “Elvis”
  • Roger Deakins, “Empire of Light”
  • Claudio Miranda, “Top Gun: Maverick”

Bästa klippning

  • Sven Budelmann, “All Quiet on the Western Front”
  • Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”
  • Matt Villa, “Elvis”
  • Paul Rogers, “Everything Everywhere All At Once” – VINNARE
  • Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Bästa produktionsdesign

  • Christian M. Goldbreck, Ernestine Hipper, “All Quiet on the Western Front”
  • Florencia Martin, Anthony Carlino, “Babylon” – VINNARE
  • James Chinlund, Lee Sandales, “The Batman”
  • Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn, “Elvis”
  • Curt Enderle, Guy Davis, “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Bästa kostymdesign

  • Lisy Christl, “All Quiet on the Western Front”
  • J.R. Hawbaker och Albert Wolsky, “Amsterdam”
  • Mary Zophres, “Babylon”
  • Catherine Martin, “Elvis” – VINNARE
  • Jenny Beavan, “Mrs Harris Goes To Paris”

Bästa smink och hårstyling

  • Heike Merker, “All Quiet on the Western Front”
  • Michael Marino och Zoe Tahir, “The Batman”
  • Shane Thomas, Louise Coulston, Mark Coulier och Barrie Gower, “Elvis” – VINNARE
  • Naomi Donne, Barrie Gower, Sharon Martin, “Roald Dahl’s Matilda The Musical”
  • Anne Marie Bradley, Judy Chin, Adrien Morot, “The Whale”

Bästa ljud

  • Lars Ginzsel, Frank Kruse, Viktor Prášil och Markus Stemler, “All Quiet on the Western Front” – VINNARE
  • Christopher Boyes, Michael Hedges, Julian Howarth, Gary Summers och Gwendoyln Yates Whittle, “Avatar: The Way of Water”
  • Michael Keller, David Lee, Andy Nelson och Wayne Pashley, “Elvis”
  • Deb Adair, Stephen Griffiths, Andy Shelley, Steve Single och Roland Winke, “TÁR”
  • Chris Burdon, James H. Mather, Al Nelson, Mark Taylor och  Mark Weingarten, “Top Gun: Maverick”

Bästa specialeffekter

  • Markus Frank, Kamil Jafar, Viktor Müller och Frank Petzoid, “All Quiet on the Western Front”
  • Richard Baneham, Daniel Barrett, Joe Letteri och Eric Saindon, “Avatar: The Way of Water” – VINNARE
  • Russell Earl, Dan Lemmon, Anders Langlands och Dominic Tuohy, “The Batman”
  • Benjamin Brewer, Ethan Feldbau, Jonathan Kombrinck och Zak Stoltz, “Everything Everywhere All At Once”
  • Seth Hill, Scott R. Fisher, Bryan Litson och Ryan Tudhope, “Top Gun: Maverick”

Bästa brittiska animerade kortfilm

  • “The Boy, the Mole, the Fox and the Horse” – VINNARE
  • “Middle Watch”
  • “Your Mountain is Waiting”

Bästa brittiska kortfilm

  • “The Ballad Of Olive Morris”
  • “Bazigaga”
  • “Bus Girl”
  • “A Drifting Up”
  • “An Irish Goodbye” – VINNARE

EE Rising Star

  • Aimee Lou Wood
  • Daryl McCormac
  • Emma Mackey – VINNARE
  • Naomi Ackie
  • Sheila Atim

Mer läsning:

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL