Suverän filmhöst på SVT Play – 5 ruggigt bra rullar att se i helgen

Hösten är här och SVT Play bjuder på filmer för riktiga myskvällar. Skräck med Hugh Grant, svensk thriller och en Guldbaggevinnare. Filmtopp tipsar.

Thindra Rundström
Suverän filmhöst på SVT Play – 5 ruggigt bra rullar att se i helgen

Allt från rysande skräck till varmt drama

Mörkret kommer allt tidigare, ljusen tänds, filten åker fram och teet står redan och drar. Då är det svårt att tänka sig en bättre helg än en med SVT Play i soffan. Nu landar en ny omgång filmer på streamingplattformen. Höstens skräckstämning märks tydligt. Här finns Hugh Grant som ovanligt charmig fiende och en andlig hand objekt som ingen borde röra.

Dessutom återvänder Frank Drebin tre gånger om med hela Den nakna pistolen-trilogin. Ingen av dem finns bland våra fem utvalda men den som behöver skratta bort höstmörkret vet vart man ska titta. 

LÄS OCKSÅ: ”Kejsaren” är SVT:s nya thrillersatsning – ”beroendeframkallande mysterium”

5 tips bland helgens nya filmer på SVT Play

Höstmys på SVT Play – 5 filmer att se i helgen
Foto: A24.

Heretic (2024)

Två unga mormonmissionärer, syster Barnes och syster Paxton, knackar på hos den vänlige och småpratsamme herr Reed. Han bjuder in dem och det börjar mysigt med te och en teologisk diskussion. Men när dörren låsts bakom dem förstår de att de gått i en fälla. Reed ställer dem inför ett val mellan två dörrar, märkta "tro" och "tvivel". 

Hugh Grant gör en av sin karriärs mest oväntade rollprestationer som charmig psykopat. Duellen mellan hans lena tonfall och systrarnas stålsatta tro är obehagligt underhållande. 

Recension: Heretic (2024)

Höstmys på SVT Play – 5 filmer att se i helgen
Foto: TriArt Film.

Passage (2024)

Lia, en pensionerad lärare, har lovat sin döende syster att hitta hennes bortkomna dotter Tekla. Det enda hon har att gå på är ett namn och ett rykte om att Tekla kan ha tagit sig till Turkiet. Tillsammans med den unge grannen Achi som lockas av äventyret och en chans att fly sitt trånga liv ger hon sig av från Batumi vid Svarta havet mot Istanbul. Stadens gator är vackra och förvirrande. Där möter de Evrim, en jurist som kämpar för transpersoners rättigheter och jakten på Tekla tar en ny vändning. 

Levan Akins varma och skickligt berättade drama blev en av Guldbaggegalans stora vinnare med fyra priser bland annat för bästa film och bästa regi.

Recension: Passage (2024)

Höstmys på SVT Play – 5 filmer att se i helgen
Foto: NonStop Entertainment.

Shame (2011)

Brandon har ett välordnat liv i New York med ett bra jobb, en snygg lägenhet och en vardag där ingenting får komma för nära. Bakom fasaden döljer han ett tvångsmässigt sexberoende som styr varje del av hans tillvaro. När hans oberäkneliga syster Sissy plötsligt dyker upp och flyttar in spricker den noga uppbyggda kontrollen. 

Steve McQueens ärliga och ibland svårtittade porträtt av ensamhet och begär bärs av två mästerliga rollprestationer. Michael Fassbender fick en Golden Globe-nominering för sin insats. Tillsammans med Carey Mulligan är dem en av 2010-talets mest oförglömliga skådespelarduetter.

Mer om: Shame (2011)

Höstmys på SVT Play – 5 filmer att se i helgen
Fot: Fotograf Lena Garnold / Tre Vanner.

Snabba Cash (2010)

JW låtsas vara någon han inte är. Han kommer från enkla förhållanden men lever som en Stureplansprins med dyra krogar, fina kläder och rika vänner han desperat vill passa in bland. När pengarna tar slut lockas han in i Stockholms undre värld där han får jobb åt Jorge som nyss rymt från fängelset. Samtidigt försöker den serbiske torpeden Mrado ta hand om sin lilla dotter och lämna det våldsamma livet bakom sig. De tre männens öden flätas samman i en spänd uppgörelse. 

Daniél Espinosas filmatisering av Jens Lapidus bästsäljare gjorde Joel Kinnaman till stjärna och är fortfarande en av den svenska kriminalfilmens verkliga höjdpunkter.

Höstmys på SVT Play – 5 filmer att se i helgen
Foto: A24.

Talk to Me (2022)

Det är en riktig partytrend bland tonåringarna. E balsamerad hand som låter dem kontakta de döda. Man håller handen, säger "talk to me", släpper in en ande och upplever den euforiska kicken på bara några sekunder. Mia har aldrig riktigt kommit över förlusten av sin mamma två år tidigare och hon blir snart beroende av upplevelsen. Men reglerna är strikta och när gränserna förskjuts går det från kul till farligt på ett obehagligt sätt. 

De australiska bröderna Philippous regidebut blev en överraskande skräcksuccé som tjänade in mångdubbelt mot sin budget. Det är definitivt en av de bästa skräckfilmerna från 20 talet.

Recension: Talk to Me

Resten av helgens utbud på SVT Play:

  • Rum (213) (2017)
  • Pelle Svanslös (2020)
  • Greven från gränden (1949)
  • Den nakna pistolen (1988)
  • The Swearing Jar (2022)
  • Midsommar (2019)
  • Offret (1986)
  • Djävulens öga (1960)
  • Influencer (2022)
  • Den nakna pistolen 2 ½: Doften av rädsla (1991)
  • Radical (2023)
  • Nakna pistolen 33 ⅓: Den slutliga förolämningen (1994)
  • Smile 2 (2024)
  • Asterix & Obelix: I drakens rike (2023)
  • Före mörkret (2025)

Ovanstående titlar finns alla att streama på SVT Play nu i helgen, från och med den 9 oktober.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL