Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Guldbaggen 2021 – Alla vinnare

Guldbaggen 2021 – Alla vinnare

Filmtopp
Filmtopp | Lista
25 januari 2021
Filmtopp
Filmtopp | Lista
25 januari 2021

"Charter" och "Spring Uje Spring" kammade hem de tyngsta priserna.

Här ser du alla vinnare på Guldbaggegalan 2021. Blev det som du hade hoppats?

Amanda Kernells "Charter" och Henrik Schyfferts "Spring Uje Spring" var på förhand de stora favoriterna att plocka hem störst vinster på Guldbaggegalan 2021. Så blev också fallet när Charter vann för Bästa regi, kvinnliga huvudroll och foto, och Spring Uje Spring för Bästa film, manliga huvudroll och manus. Succé gjorde även Breaking Surface som vann i de två kategorier den var nominerad. Scrolla ner för att se alla vinnare på årets Guldbaggegala. 

Här hittar du allt om Guldaggegalan 2021!

Bästa film

Spring Uje Spring
"Spring Uje "Spring". Foto: TriArt.

Charter
Producenter: Lars G Lindström och Eva Åkergren

Greta                                                                                 
Producenter: Cecilia Nessen och Fredrik Heinig

Orca
Producent: Sofie Palage

Scheme Birds
Producenter: Mario Adamson och Ruth Reid

Spring Uje spring (VINNARE)
Producenter: Anna-Klara Carlsten och Tomas Michaelsson

Bästa regi

Bästa regi Charter
"Charter". Foto: Nordisk Film.

Maria Bäck
för Psykos i Stockholm

Nathan Grossman
för Greta

Amanda Kernell (VINNARE)
för Charter

Henrik Schyffert
för Spring Uje spring

Bästa kvinnliga huvudroll

Charter.
"Charter". Foto: Nordisk Film.

Ane Dahl Torp (VINNARE)
för rollen som Alice i Charter 

Irma von Platen
för rollen i Inland   

Josefin Neldén
för rollen som Mamman i Psykos i Stockholm

Josefine Stofkoper
för rollen som Dottern i Psykos i Stockholm

Bästa manliga huvudroll

Spring uje Spring
"Spring Uje Spring". Foto: TriArt.

Uje Brandelius (VINNARE)
för rollen som Uje i Spring Uje spring

Adel Darwish
för rollen som Monir i Ghabe

Rolf Lassgård
för rollen som Marianne i Min pappa Marianne

Johan Rheborg
för rollen som Claes i Orca

Bästa kvinnliga biroll

Lena Endre guldbagge
"Min pappa Marianne". Foto: Nordisk Film.

Lena Endre (VINNARE)
för rollen som Eva i Min pappa Marianne

Marie Göranzon
för rollen som Margit Vanheden i Se upp för Jönssonligan

Eva Melander
för rollen som Lena i Inland

Marianne Mörck
för rollen som Lena-Sleva i Nelly Rapp - Monsteragent

Bästa manliga biroll

ahmadfadel
"Ghabe". Foto: Lucky Dogs.

Ahmad Fadel (VINNARE)
för rollen som Farid i Ghabe

Sverrir Gudnason
för rollen som Mattias i Charter

Erik Johansson
för rollen som John i Orca

Ville Virtanen
för rollen som Johannus i Den längsta dagen

Bästa manus

Spring uje Spring guldbaggen 2021
"Spring Uje Spring" Foto: TriArt.

Josephine Bornebusch och Gunnar A.K. Järvstad
för manuset till Orca

Uje Brandelius (VINNARE)
för manuset till Spring Uje spring

Maria Bäck
för manuset till Psykos i Stockholm

Amanda Kernell
för manuset till Charter

Bästa klippning

Breaking Surface
"Breaking Surface". Foto: Nordisk Film.

Fredrik Morheden (VINNARE)
för klippningen av Breaking Surface

Adi Omanovic
för klippningen av Spring Uje spring

Sarah Patient Nicastro
för klippningen av Orca

Bästa foto

"Charter". Foto: Nordisk Film.
"Charter". Foto: Nordisk Film.

Mathias Døcker och Jonathan Elsborg
för fotot i Samtidigt på jorden

Sophia Olsson (VINNARE)
för fotot i Charter

Frida Wendel
för fotot i Spring Uje spring

Bästa ljud/ljuddesign

Jens Johansson
för ljudet i The Average Color of the Universe

Fredrik Jonsäter
för ljudet i Se upp för Jönssonligan

Fredrik Lantz (VINNARE)
för ljudet i Andra sidan

Bästa originalmusik

Lars Greve
för musiken i Psykos i Stockholm

Uno Helmersson
för musiken i Nelly Rapp – Monsteragent

Ola Kvernberg (VINNARE)
för musiken i Only the Devil Lives Without Hope

Bästa visuella effekter

Chimney VFX
för effekterna i Se upp för Jönssonligan

Oskar MellanderPetter BergmarHåkan OssiannAnders Nyman och Per Nyman
för effekterna i Andra sidan

Jelmen Palsterman och Tony Kock (VINNARE)
för effekterna i Breaking Surface

Bästa kostym

Kicki Ilander (VINNARE)
för kostymerna i Nelly Rapp – Monsteragent

Daniela Krestelica
för kostymerna i Andra sidan

Cilla Rörby
för kostymerna i Se upp för Jönssonligan

Bästa scenografi

Sabine Hviid
för scenografin i Charter

Linda Janson och Charlotte Alfredson (VINNARE)
Se upp för Jönssonligan

Christian Olander
för scenografin i Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa mask/smink

Hanna Holm LöfgrenEva von Bahr och Love Larson (VINNARE)
för mask/smink i Nelly Rapp – Monsteragent

Sara Klänge
för mask/smink i Se upp för Jönssonligan

Daniela Krestelica
för mask/smink i Andra sidan

Bästa kortfilm

Du gamla, du fria 
Regi: Dawid Ullgren

Index
Regi: Nicolas Kolovos

A Legacy of Horses (VINNARE)
Regi: Annika Karlsson och Jessica Karlsson

Bästa dokumentärfilm

Greta (VINNARE)
Regi: Nathan Grossman

Idomeni
Regi: David Aronowitsch

Scheme Birds
Regi: Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Bästa utländska film

Babyteeth
Regi: Shannon Murphy

Till min dotter (VINNARE)
Regi: Waad Al-Kateab och Edward Watts

Mank
Regi: David Fincher

Årets hedersguldbagge gick till den 82-årige skådespelaren Sten Ljunggren, känd från bland annat "Tillsammans", "Wallander", "Gräns", "Skärgårdsdoktorn" och "Mäklarna". 

Gullspiran gick till Jon Nohrstedt, som producerat "Nelly Rapp – Monsteragent".

För fler listor --> Scrolla vidare!