
Nya filmen ”Last Rites” avslutar ”The Conjuring”-serien på topp
Recension: ”The Conjuring: Last Rites” (2025)
De två senaste ”The Conjuring”-filmerna har inte lyckats leva upp till den första filmen. Därför blir ”Last Rites” en överraskande stark final på skräckserien.
Det har gått mer än tio år sedan skräckmogulen James Wan satte sina klor i biopubliken med den första The Conjuring-filmen – en av de riktigt stora moderna rysarna, som tog en hel värld med storm. Även om uppföljaren som kom ut några år senare imponerade så levde den inte riktigt upp till originalet. Med den tredje och snudd på usla filmen, The Devil Made Me Do It, var allt det vackra från sina föregångare så gott som bortblåst. En djävulsk besvikelse.
Efter filmseriens gradvisa försämring är förväntningarna på avslutande Last Rites lågt satta. Men med en perfekt öppning som kastar oss in i en omskakande tillbakablick när spökjägarna Ed och Lorraine ska föda dottern Judy, slängs jag snabbt tillbaka till 2013. Det här är lika fängslande som originalet.
Spökjägarna Warrens sista fall
Efter sitt oväntat starka intro fortsätter filmen att hålla en i sitt grepp när vi bekantar oss med nästa familj att möta demonisk terror. Inledningsvis vill paret Ed och Lorraine Warren inte ta fallet då Ed numera sliter med hjärtproblem, men snart får de inget annat val. Judy delar sina föräldrars förmåga att kommunicera med den andra sidan och blir en växande måltavla för en demonisk varelse. Har den en koppling till det väsen som just nu plågar den skräckslagna familjen?
Det jag verkligen gillar med Last Rites är hur regissören Michael Chaves och hans kreativa team håller den stora finalen jordnära. Det här känns inte lika blockbuster som det borde vara – ingen CGI-soppig och överdriven grand finale – och jag älskar det. Jag hade farhågan att filmen skulle spåra ur på slutet och sabotera för sig själv, men icke. Skärpan är hela tiden på, och filmen ser i sin helhet kanonbra ut.
Känns som en bragd
Men missförstå mig rätt, ”Last Rites” är packad med skräck. De kusliga scenerna avlöser ständigt varandra och majoriteten av gångarna är det med stor effektivitet. Efter visningen är jag mör och aningen mer ödmjuk som person. Filmen håller hela vägen och avslutar serien på topp.
Att kalla Last Rites för en triumf vore något av en överdrift, men den enorma höjningen från förra filmen känns som en bragd. Visst finns det några enstaka brister – CGI:n på monstren borde vara snyggare än vad den är och finalen hade man kunnat kräma ut lite till ur – men till det stora hela är det här ett perfekt avslut på en av de mest älskade skräckfilmserierna någonsin.
”The Conjuring: Last Rites” går upp på bio i morgon, torsdag.