Danska kriminalthrillern ”Snake Killer” visar upp en rå verklighet
Den nya danska thrillern har rätt attityd men tvekar för mycket i sin ton och sitt bildspråk. ”Snake Killer" är en kriminalserie med alla de rätta ingredienserna, men som ändå inte når riktigt hela vägen.
Recension: Snake Killer (2026) – bra ingredienser men osäker på receptet
Jag ska vara ärlig. Efter att ha blivit totalt såld på Reservatet förra året satt jag mig ner framför Prime Videos Snake Killer med fjärilar i magen. Skulle dansk krim återigen få mig att glömma tid och rum? Skulle jag åter få uppleva den där perfekta cocktailen av nordisk kylig elegans och rå dramatik?
Tja. Säg så här. Snake Killer är lite som en dejt med någon som har allt på pappret – snygg, smart, intressant – men som ändå inte riktigt får kemin att fungera. Man vill verkligen, verkligen att det ska klicka. Men det gör det inte helt. Och det är frustrerande, för de rätta ingredienserna är där.
LÄS OCKSÅ: Mystisk död leder till explosivt äventyr i film som snart släpps i Sverige
Premiss som ger ”serien alla möjligheter att skina”
Vi kastar oss in i Köpenhamns Vesterbro i början av 2000-talet, där den beryktade Oropatrullen härjar. När en ung kvinnlig informatör brutalt mördas så dras vi in i en värld där polisbrickan inte längre är någon garanti för att du står på "rätt" sida.
Här har serien alla möjligheter att skina. Premissen är spännande, tidsperioden fascinerande, karaktärerna skriker efter att få utforskas. Men Snake Killer verkar osäker på vad den vill vara. Häftig actionthriller? Mörk karaktärsstudie? Samhällskritisk kommentar? Den prövar lite av varje och lyckas aldrig riktigt bestämma sig.
Dialogen svänger vilt mellan skarp och autentisk till lite väl pekpinneaktig. Det är som om serien konstant är på väg att hitta sin röst, tar ett djupt andetag för att säga något viktigt och sen tvekar.
LÄS OCKSÅ: Mörkare brott och högre insatser när hyllad kriminalthriller återvänder
Skådespelarna levererar: ”Ensemblen är grym”
Låt mig säga det rakt ut: ensemblen är grym. Pilou Asbæk som den karismatiske Brian "Smiley" Petersen har precis den där dragningskraften som rollen kräver även om manuset ibland låter honom bli lite väl endimensionell. Lars Ranthe får här möjlighet att spela mot Asbæk som Smileys sidekick Jim Nolsøe, och herregud vad det funkar. Det är i hans subtila gester och tysta tvivel som serien faktiskt lyckas visa den moraliska komplexitet den så desperat strävar efter.
Vi har även Joey Moe som överraskar stort som polisen Deon Thomsen – vilken debut! Men även Laura Christensen som lyxeskorten Camilla? Hon ger oss en av seriens mest nyanserade prestationer. Man önskar bara att de fått mer utrymme, mer tid på skärmen, djupare scener att gräva i. För karaktärerna hinner aldrig riktigt utforskas på djupet. Vi skrapar på ytan, kikar på traumana och de moraliska dilemmana men vågar aldrig riktigt gräva ner händerna i jorden.
Den extra gnistan saknas
Anders Ølholm, som imponerade stort med Shorta, har verkligen koll på hantverket. Snake Killer ser bra ut. Scenerna är välkomponerade, ljussättningen är proffsig och kameran vet vad den gör. Men jag måste erkänna att jag saknar lite av den där extra gnistan.
Där Reservatet använde varje skymt av ljus och varje trång korridor för att skruva upp ångesten till elva håller sig Snake Killer mer inom de trygga ramarna. Det är absolut inte fult utan tvärtom är det tekniskt skickligt. Men jag längtar efter fler visuella överraskningar. Vesterbros gator, de mörka lägenheterna, de laddade konfrontationerna. Allt detta material finns där och väntar på att lyftas till nästa nivå.
En dansk kriminalserie som ”pekar i rätt riktning”
Men trots alla invändningar är jag ändå glad att Snake Killer finns. För den är bra och dansk krim behöver serier som vågar utmana. Som inte är rädda för att visa den råa, osminkade verkligheten bakom polisarbetets fasad. Även om den inte når ända fram så pekar den i rätt riktning med sin lilla darriga kompass.
Snake Killer finns att streama på Prime Video från och med 16 januari 2026
LÄS OCKSÅ: Nu kommer ”fartfylld” kriminalthriller om ”århundradets kupp”
Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ Filmtopp på Facebook.
Info om: Snake Killer
Genre: Krim, Thriller
Speltid: 4 x 50 min
Skapare: Anders Ølholm
I rollerna: Pilou Asbæk, Lars Ranthe, Joen Højerslev, Mira Elisa Obling, Joey Moe, m.fl.