Hero gradient image

Vinnarna på Oscarsgalan 2018 – Här är hela listan

Eric Diedrichs | Nyhet
05 mars 2018
Eric Diedrichs | Nyhet
05 mars 2018

Den kompletta listan på årets vinnare på Oscarsgalan 2018.

Natten till den 5 mars hölls den 90:e upplagan av Oscarsgalan. Filmtopp bevakade den prestigefyllda filmgalan och presenterar här den kompletta listan på årets vinnare. 

Nu har det äntligen hänt det filmälskare världen över väntat på. Oscarsvinnarna 2018 har tillkännagetts. Den 90:e upplagan av den glamorösa Oscarsgalan har hållits och nedan kan du se årets vinnare.

Det blev tyvärr inga svenska vinster i år. Ruben Östlunds The Square förlorade priset för Bästa utländska film mot det chilenska Oscarsbidraget A Fantastic Woman och Hoyte van Hoytema (Dunkirk) förlorade priset för Bästa foto mot Roger Deakins (Blade Runner 2049).

Alla vinnare på Oscarsgalan 2018:

Bästa film:

VINNARE: The Shape of Water (Guillermo del Toro & J. Miles Dale)

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Ladybird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa regi:

VINNARE: Guillermo del Toro (The Shape of Water)

Christopher Nolan (Dunkirk)

Jordan Peele (Get Out)

Greta Gerwig (Lady Bird)

Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)

Bästa kvinnliga huvudroll:

VINNARE: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Sally Hawkins (The Shape of Water)

Margot Robbie (I, Tonya)

Saoirse Ronan (Lady Bird)

Meryl Streep (The Post)

Bästa manliga huvudroll:

VINNARE: Gary Oldman (Darkest Hour)

Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)

Daniel Day Lewis (Phantom Thread)

Daniel Kaluuya (Get Out)

Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Bästa kvinnliga biroll:

VINNARE: Allison Janney (I, Tonya)

Mary J. Blige (Mudbound)

Lesley Manville (Phantom Thread)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Octavia Spencer (The Shape of Water)

Bästa manliga biroll:

VINNARE: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Willem Dafoe (The Florida Porject)

Woody Harrellson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Richard Jenkins (Shape of Water)

Christopher Plummer (All the Money in the World)

Bästa utländska film:

VINNARE: A Fantastic Woman (Sebastián Lelio, Chile)

The Insult

Loveless

Of Body and Soul

The Square

Bästa dokumentärkortfilm:

VINNARE: Heaven Is a Traffic Jam on the 405 (Frank Stiefel)

Edith + Eddie

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Bästa dokumentärlångfilm:

VINNARE: Icarus (Bryan Fogel & Dan Cogan)

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Last Men in Aleppo

Strong Island

Bästa originalsång:

VINNARE: Remember Me (Coco: Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez )

Mighty River (Mudbound)

Mystery of Love (Call Me By Your Name)

Stand Up For Something (Marshall)

This Is Me (The Greatest Showman)

Bästa animerade film:

VINNARE: Coco (Lee Unkrich & Darla K. Anderson) 

The Boss Baby

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

Bästa animerade  kortfilm:

VINNARE: Dear Basketball (Glen Keane & Kobe Bryant)

Garden Party

Lou Negative Space

Revolting Rhymes

Bästa manus efter förlaga:

VINNARE: Call Me By Your Name (James Ivory)

The Disaster Artist

Logan,

Molly’s Game

Mudbound

Bästa originalmanus:

VINNARE: Get Out (Jordan Peele)

The Big Sick

Lady bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa produktionsdesign:

VINNARE: The Shape of Water (Paul D. Austerberry, Shane Vieau & Jeffrey A. Melvin)

Skönheten och Odjuret

Dunkirk

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Bästa foto:

VINNARE: Blade Runner 2049 (Roger A. Deakins)

Darkest Hour

Mudbound

Dunkirk

The Shape of Water

Bästa kostym:

VINNARE: Phantom Thread (Mark Bridges)

The Shape of Water

Victoria & Abdul

Darkest Hours

Beauty and the Beast

Bästa ljudredigering:

VINNARE: Dunkirk (Richard King & Alex Gibson)

Baby Driver

Star Wars: The Last Jedi

The Shape of Water

Blade Runner 2049

Bästa ljudmix:

VINNARE: Dunkirk (Gregg Landaker, Gary Rizzo & Mark Weingarten) 

The Shape of Water

Baby Driver

Star Wars: The Last Jedi

Blade Runner 2049

Bästa kortfilm:

VINNARE: The Silent Child (Chris Overton & Rachel Shenton)

Dekalb Elementary

The Eleven o'Clock

My Nephew Emmett

Watu Wote/All of Us

Bästa filmmusik:

VINNARE: The Shape of Water (Alexandre Desplat)

Dunkirk

Phantom Thread

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa specialeffekter:

VINNARE: Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R. Hoover) 

Guardians of the Galaxy 2

Kong Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Bästa klippning:

VINNARE: Dunkirk (Lee Smith)

I, Tonya

Baby Driver

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

The Shape of Water

Bästa make-up och hår:

VINNARE: Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick) 

Victoria & Abdul

Wonder

Håller du med om Oscarsgalans val?