Nu släpps ny säsong av älskad kriminalthriller på TV4 Play – laddad spänning

Nu släpps ny säsong av älskad kriminalthriller på TV4 Play – laddad spänning

  • TV4 Play
Simon Andersson

Nu är brittiska tittarsuccén tillbaka

TV4 Play bunkrar upp inför julledigheten med ännu mer kriminaldrama när en tittarfavorit om brittiska bombexperter återvänder med ny säsong.

I går plockade TV4 Play in den hyllade fortsättningen på Blue Lights, det brittiska polisdramat som sedan starten har imponerat på såväl tittare som kritiker. Men det stannar inte där – nu har de tagit in ännu en efterlängtad fortsättning bland deras mest populära inköpta titlar inom kriminalgenren. Den är inte lika hyllad av kritiker, men tittare uppskattar onekligen den intensiva spänningen som präglar avsnitten.

Nya bombdåd väntar 

När säsong 2 av det brittiska kriminaldramat Trigger Point släpptes förra året mottogs den med värme av den svenska publiken och blev en av TV4 Plays mest sedda titlar vid tidpunkten. Idag är därför en fröjdens dag för alla som uppskattar Trigger Point – för nu får den tredje säsongen svensk premiär. 

Serien är skapad av den etablerade producenten Jed Mercurio (Bloodlands, Line of Duty) och följer bombteknikern Lana Washington (Vicky McClure) och hennes skickliga team när de kämpar mot klockan för att förhindra explosiva katastrofer. 

Säsong 3 fortsätter på inslagen väg när Lana och hennes kollegor ska undersöka en potentiell sprängladdning i en taxi. Snart inser de att de har att göra med en seriebombare, och en komplex jakt på bombmannen inleds. 

LÄS OCKSÅ: Ny säsong av succén med 8,9 på IMDb är snart här – en av 2025 års bästa

Foto: ITV.

McClure hyllas för sin rollprestation i ”Trigger Point” säsong 3: “Naturbegåvning”

Den nya säsongens sex avsnitt visades i Storbritannien i höstas, och de fåtal recensioner som finns ute skvallrar om att säsong 3 ligger på liknande kvalitetsnivå som tidigare säsonger – som även de finns att se på TV4 Play.

iNews recensent Gerard Gilbert hyllar huvudrollsinnehavaren Vicky McClure och skriver i sin recension av säsong 3 (3 av 5 i betyg) att “det är tur för serien att McClure är en naturbegåvning”. 

Carol Midgley på The Times framhåller relationen mellan karaktärerna och skriver i sin recension (också 3 av 5 i betyg) att “serien är mycket bättre när den visar det mänskliga samspelet mellan Lana och hennes kollegor, snarare än när vi får se bomber bli desarmerade”.

Daily Mails Christopher Stevens är mer skeptisk i sin recension (2 av 5 i betyg), och kritiserar bland annat säsongens handling. 

Serien som helhet har för närvarande 82 procent positiva kritikerutlåtande på Rotten Tomatoes, och ett publikbetyg på 51 procent.   

Streama säsong 3 av “Trigger Point” på TV4 Play från och med den 18 december. Inget plusabonnemang krävs.

LÄS OCKSÅ: “En av de bästa polisserierna på tv” är äntligen tillbaka med en ny säsong

Hos oss på Filmtopp håller du dig alltid uppdaterad med de senaste nyheterna och hetaste tipsen inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL