Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Sök Stäng sök
Robin Williams sista film släpps på bio i USA

Robin Williams sista film släpps på bio i USA

David Lindahl | Nyhet
02 maj 2017
David Lindahl | Nyhet
02 maj 2017

Det är snart tre år sedan den folkkära skådespelaren Robin Williams avled. Nu Rapporterar filmsidan CinemaBlend att hans sista film Absolutely Anything, kommer att släppas på bio i USA. Den handlar om fyra stycken utomjordingar, som bestämmer sig för att ge en jordbo övernaturliga krafter och se ifall han tar tillfället i akt och gör något gott för mänskligheten.

Simon Pegg spelar huvudrollen och fyra av medlemmarna i Monty Python, Terry Jones, Eric Idle, John Cleese och Terry Gilliam, har lånat ut sina röster till utomjordingarna. Robin Williams gav i sin tur rösten till en hund, som Simon Peggs karaktär ger förmågan att tala.

Absolutely Anything släpptes i Storbritannien under sommaren 2015, men amerikanarna har än så länge inte fått möjligheten att se filmen på bio. Den 12:e maj planerar den att släppas och visas på ett fåtal biografer runt om i landet.

LÄS OCKSÅ: Filmtopp minns Robin Williams

Vilken var din favorit av alla Robin Williams filmer?

https://youtu.be/0CYVGN98ZLA

NÄSTA ARTIKEL