Nya storfilmen om ett ”olyckligt dödsfall” delar tittarna och kritikerna

Nya storfilmen om ett ”olyckligt dödsfall” delar tittarna och kritikerna

I morgon är det biopremiär för “Death of a Unicorn”

Den mörka skräckkomedin “Death of a Unicorn” släpps nu på fredag, och internationella kritikerna och tittarna verkar ha olika syn på filmen.

Allt du behöver veta om storfilmen “Death of a Unicorn”

Den nya storfilmen av A24, Death of a Unicorn, har biopremiär den 9 maj, och är regissören Alex Scharfmans långfilmsdebut. Tidigare har han producerat thrillern Blow the Man Down (2019) och skräckfilmen Resurrection (2022). I hans senaste verk blandas fantasy-äventyr med humor och skräck när ett minst sagt olyckligt dödsfall inträffar.

Foto: A24.

Jenna Ortega och Paul Rudd i huvudrollerna

Death of a Unicorn handlar om pappan Elliot Kintner (Paul Rudd) och hans tonårsdotter Ridley (Jenna Ortega), en konststudent, som planerar att tillbringa en helg tillsammans på en stor herrgård, men vägen dit kör de av misstag över en livslevande enhörning. 

De stoppar enhörningen i bagageluckan och tar med den till Odell Leopold, som är en mycket förmögen VD:n för ett läkemedelsbolag. Odell föreslår att de borde forska på den, och snart upptäcker man att varelsen har övernaturligt botande egenskaper. Men när de undersöker dess krafter närmare, inser de snart de livsfarliga konsekvenser som deras experimenterande för med sig.

I rollen som Ridley Kinter ser vi världsstjärnan Jenna Ortega, som slog igenom med sin medverkan i Scream-filmerna och Netflix supersuccé  Wednesday, där hennes roll som den ikoniska karaktären Wednesday Addams gjorde henne till en global superstjärna. 

LÄS OCKSÅ: Snart kommer en av Netflix mest populära serier någonsin tillbaka

Paul Rudd, som i Death of a Unicorn spelar Ridleys pappa, är känd för en mängd uppskattade roller men är kanske mest förknippad med den som Scott Lang i Ant-Man-filmerna. 

Nya storfilmen om ett ”olyckligt dödsfall” delar tittarna och kritikerna
Foto: A24.

Tittarnas reaktioner på kritikernas recensioner

Death of a Unicorn hade amerikansk biopremiär den 28 mars i år och har tagits emot med blandade recensioner från de internationella kritikerna. På Rotten Tomatoes når den endast upp till 54% positiva kritikeromdömen – baserat på hela 201 recensioner. Filmen får ta en del hårda ord av kritikerna: 

Sioux City Journal (betyg: 2 av 5): “Måttligt underhållande – Death of a Unicorn har inte den typen av specialeffekter som verkligen skulle kunna sälja in detta.”

Film Authority (betyg: 2 av 5): ”Om du älskar djur vill du förmodligen inte se dem behandlas grymt, det är grundläggande temat i Death of a Unicorn som känns som en sådan där 'Hollyweird'-produktion som får en att undra hur så felbedömda filmer ens blir till...”

Den Nyzeeländska tidningen The Post NZ gav filmen det något högre betyget 3,5 av 5 och beskriver den med följande ord: 

– Scharfman verkar osäker på om han vill göra en blodig "eat the rich"-satir eller en värmande “kidult”-fantasi – och filmen blir lite stående mellan dessa genrer. Men i sina bästa stunder är Death of a Unicorn en genuin publikfavorit.

Sista meningen verkar det finnas grund för, då tittarnas mottagande av filmen på Rotten Tomatoes är betydligt högre än kritikernas. Av dem har filmen fått 78% positiva omdömen, baserat på över 1000 användare. I sina recensioner så tar några av tittarna tydligt motstånd till det som kritikerna säger: 

Användarrecension (betyg 5 av 5): “Jag gillade verkligen hur den var filmad, manuset och skådespelarna. Ortega stack ut mer än alla andra. Jag gillar skådespelarna som var med, manuset, och jag är mycket förvånad över nedgången i betyg för filmproduktioner idag. Filmen är en genrefilm och var väldigt bra filmad.”

Användarrecension: (betyg: 5 av 5): “Jag tycker att det här är en bra film, särskilt när man bara vill koppla bort allt. Jag vet inte vad alla andra kritiker pratar om... ni tänker bara för djupt.”

Så nu blir det spännande att se hur den svenska publiken tar emot Jenna Ortega i Scharfmans Death of a Unicorn, som går upp på biografer i morgon, fredagen den 9 maj.

Filmtopp håller dig uppdaterad.

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL