Hero gradient image

Nomineringarna till Oscarsgalan 2018 – Här är hela listan

Fredrik Edström | Nyhet
23 januari 2018
Fredrik Edström | Nyhet
23 januari 2018

Här är de nominerade i alla kategorier på Oscarsgalan 2018

Logotypen till Oscarsgalan

Oscarsgalan fyller 90 år i år! Det väntas givetvis en brakfest av rang och i vanlig ordning ska filmvärldens tyngsta priser delas ut. Kommer Ruben Östlunds The Square nomineras för bästa film tro? Vi har svaret! Nomineringarna sker via två stycken live-streams som vi här på Filmtopp sammanfattat åt dig i en lättläst och smidig text! Nedan kan du läsa varje nominerad i alla kategorier:

Nedan följer de nominerade till Oscarsgalan 2018

Bästa film:

Call me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Ladybird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Bästa regi:

Christopher Nolan (Dunkirk)

Jordan Peele (Get Out)

Greta Gerwig (Lady Bird)

Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)

Guillermo del Toro (The Shape of Water)

Bästa kvinnliga huvudroll:

Sally Hawkins (The Shape of Water)

Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing Missouri)

Margot Robbie (I, Tonya)

Saoirse Ronan (Lady Bird)

Meryl Streep (The Post)

Bästa manliga huvudroll:

Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)

Daniel Day Lewis (Phantom Thread)

Daniel Kaluuya (Get Out)

Gary Oldman (Darkest Hour)

Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Bästa kvinnliga biroll:

Mary J. Blige (Mudbound)

Allison Janney (I, Tonya)

Lesley Manville (Phantom Thread)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Octavia Spencer (The Shape of Water)

Bästa manliga biroll:

Willem Dafoe (The Florida Porject)

Woody Harrellson (Three Billboards Outside Ebbing Missouri)

Richard Jenkins (Shape of Water)

Christopher Plummer (All the Money in the World)

Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing Missouri,)

Bästa Utländska film:

A fantastic Woman

The Insult

Loveless

Of Body and Soul

The Square

Bästa dokumentärkortfilm:

Edith + Eddie

Heaven is a trafficjam on the 405

Heroin (e)

Knife skills

Traffic stop

Bästa dokumentärlångfilm:

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last men in Aleppo

Strong Island

Bästa originalsång:

Mighty River (Mudbound)

Mystery of Love (Call me by your name)

Remember me (Coco)

Stand up for something (Marshall)

This is me (The Greatest Showman)

Bästa animerade film:

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Bästa adapterade manus:

Call me by your name

The Disaster Artist

Logan,

Molly's Game

Mudbound

Bästa originalmanus:

The Big Sick

Get Out

Lady bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing Missouri

 

Bästa produktionsdesign:

Skönheten och Odjuret

Dunkirk

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Darkest Hour

Bästa foto:

Darkest Hour

Blade Runner 2049

Mudbound

Dunkirk

The Shape of Water

Bästa kostym:

The Shape of Water

Victoria & Abdul

Darkest Hours

Phantom Thread

Bästa ljuddesign:

Baby Driver

Dunkirk

Star Wars: The Last Jedi

The Shape of Water

Blade Runner 2049

Ljudmix:

Dunkirk

The Shape of Water

Baby Driver

Star Wars: The Last Jedi

Blade Runner 2049

Bästa animerade  kortfilm:

Dear Basketball

Garden Party

Lou Negative Space

Revolting Rhymes

Bästa kortfilm:

Dekalb Elementary

The Eleven o´clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

Bästa originalmusik:

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Bästa visuella Effekter:

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy 2

Kong Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Bästa klipp:

I, Tonya, Baby Driver

Dunkirk

Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Shape of Water.

Bästa make-up och hår:

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

 

Vill du spana in ännu fler detaljer kring de tävlande? Spana in Oscarsgalans egna sajt

Ett stort grattis till alla nominerade och ett särskilt grattis vill vi givetvis rikta till Ruben Östlund för sin nominering för bästa utländska film samt The Shape of Water som kammade in hela tretton nomineringar!