Hero gradient image

Kristallen 2019 – Här är alla nominerade

Eric Diedrichs | Nyhet
16 augusti 2019
Eric Diedrichs | Nyhet
16 augusti 2019

Streamingiganten Netflix tävlar i tre kategorier.

Stillbild ur Störst av allt.
Den svenska Netflixserien Störst av allt tävlar om Kristallen. Foto: Netflix.

Den 30 augusti är det dags för årets upplaga av TV-priset Kristallen att äga rum. För första gången är streamingjätten Netflix med bland de nominerade.

Årets upplaga av Kristallen bjuder på en stor blandning av nomineringar. Denna gången har även streamingbolaget Netflix lyckats få sig en nomineringar.

”Vi är stolta över att Kristallen fortsätter att bjuda in nya aktörer som tex Netflix till att försöka vinna det finaste priset inom svensk tv. Netflix knep tre nomineringar och både Expressen och DI blev nominerade i år igen. TV-publiken har haft ett magiskt tv-år där vinnarna snart ska krönas.” säger Kristallens Anton Glanzelius.

Kristallen livesänds på SVT med start kl. 20.00. För andra året i rad produceras galan av Brand New Content och producent är Anders Sundberg.

De nominerade till Krstallen 2019.

Årets barnprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Doktorerna SVT Marie Lundberg Svenska Barnprogram
Julkalendern - Storm på Lugna gatan SVT Cecilia Norman Mardell / Erik McAllister Baluba
Djurverket UR Jonas Leksell OTW
Sagasagor Viaplay Niklas Larsson SF Studios
Livet i Mattelandet UR Patrik Sundström Patrik Sthlm

Årets dokumentärprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Anders, jag och hans 23 andra kvinnor SVT Nahid Persson RealReel Doc
Stieg Larsson - Mannen som lekte med elden TV4/C More Fredrik Heinig/Henrik Georgsson/Matthias Norhborg B-Reel Films
Tjock-Steffe TV4/C More John Mork Nordisk film
Filmen om Alexander Kanal 5 Ann-Sofie Carringer Carringer Media
Josefin Nilsson - Älska mig för den jag är SVT Anna-Carin Stenholm Pihl SVT

Årets dokusåpa 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Superstars Kanal 5 Olle Palmlöf ITV Studios
Kockarnas kamp TV4 Erik Brunnberg Meter Television
Vinnarskallar TV4 Pär Hedmark ITV Studios
Allt för Sverige SVT Christer Åkerlund Meter Television
Paradise Hotel TV3 / Viafree Caroline Claesson Mastiff

Årets fakta och samhällsprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Trolljägarna TV3 Strix
Jenny och Steffo träffar partiledarna TV4 Martin Sundsten TV4
Under burkan Expressen TV Christian Holmén/Magda Gad/Niclas Hammarström Expressen TV
Tjafs Viafree Christian Albinsson Oh My
36 dagar på gatan SVT Carolina Möllerstedt Widell/Niklas Nyberg ITV Studios

Årets granskning 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Kalla fakta - De osynliga barnen TV4 Kerstin Wersäll/Lovisa Thuresson/Aleksandar Vujanovic TV4
Kalla fakta - Utanför laget TV4 Andréas Sundberg/Phil Poysti/Gerda Nilsson-Tysklind TV4
Uppdrag granskning: FN och Mörkläggningen SVT Ali Fegan/Axel Gordh Humlesjö/Ola Christoffersson SVT
Uppdrag granskning: Nagelfixarna SVT Anna Lindman / Lars-Göran Svensson / Johan Palmgren / Henrik Crona SVT
Uppdrag granskning: Swedbank och penningtvätten SVT Joachim Dyfvermark/Axel Gordh Humlesjö/Linda Larsson Kakuli/Per Agerman/Ola Christoffersson SVT

Årets humorprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Finaste familjen TV4/CMore Lotta Westberg Jarowskij
Leif och Billy SVT Thomas Lindgren Mag 5
Dips SVT Marie Agerhäll APAB
Enkelstöten TV4/C More Renée Axö FLX
Helt perfekt Kanal 5 Benjamin Thuresson ITV Studios

Årets kvinnliga programledare 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Sofia Wistam Kanal 5
Rebecca Stella TV3
Sanna Nielsen SVT
Tilde de Paula Eby TV4

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Mikaela Knapp/Systrar 1968 SVT
Josefin Neldén/Vår tid är nu SVT
Helena Bergström/Bröllop, begravning och dop TV4/C More
Ia Langhammer/Det som göms i snö Kanal 5
Hanna Ardéhn/Störst av allt Netflix

Årets livsstilsprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Arvinge okänd SVT Lisa Jarenskog SVT
Sofias änglar Kanal 5 Åsa Rönn Nordisk film
Vem bor här? SVT Anna Barenthein Fremantle
Världens sämsta Indier SVT Karin af Klintberg Af Nexiko
Middag med mitt ex TV3 Tomas Schubert Fremantle

Årets manliga programledare 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Johnnie Krigström och Mattias Särnholm Kanal 5
Peter Jihde TV3
David Sundin SVT
David Hellenius TV4

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Mattias Nordkvist / Vår tid är nu SVT
Felix Sandman / Störst av allt Netflix
Rolf Lassgård / Jägarna TV4/C More
Robert Gustafsson / Det som göms i snö Kanal 5
Jens Hultén / Systrar 1968 SVT

Årets nyheter- och aktualitetsprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Korrespondenterna IS-svenskarna SVT Johanna Lilius SVT
200 sekunder Viafree Kristina Edblom/ Lindah C Mohlin Aftonbladet / Viafree
Börsmorgon - rapportextra DI TV Bella Levy/Björn Rundström Expressen TV
Svenska nyheter SVT Michael Lindgren SVT
Efter fem TV4 Martin Sundsten TV4

Årets nyskapande/förnyare 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Partiledardebatten i Gävle TV4 Anna Henjer/Mattias Hägerlund TV4
Nedsläckt land SVT Mathias Barnekow SVT
Den stora älgvandringen SVT Robban Moström / Stefan Edlund SVT
Jenny och Steffo träffar partiledarna TV4 Martin Sundsten TV4
Tjafs Viafree Christian Albinsson Oh My

Årets program 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Bäst i test SVT Svante Kettner Baluba
Wahlgrens värld Kanal 5 Johan Pråmell ITV Studios
Mandelmanns gård TV4 Anna Bernström Meter Television
På gränsen med Peter Jihde TV3 Pontus Andersson ITV Studios

Årets realityprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Lerins lärlingar i Brasilien SVT Helena Hanberger Nexiko
Gift vid första ögonkastet SVT Lotta Hellman Baluba
Superungar UR Samantha Coard UDSY
Wahlgrens värld Kanal 5 Johan Pråmell ITV Studios
SOS Sverige Kanal 5 Ulrika Johnsson och Per Ganser Strix

Årets sportproduktion 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
SHL-studion / Hockeylördag TV4/C More Staffan Harvig TV4/C More
Handbolls VM 2019 Viaplay/TV3 Tommy Bark/Christian Eriksson NENT Sport
Fotbolls-VM TV4/C More Staffan Harvig TV4/C More
eAllsvenskan Dplay Patrik Ståhl Discovery networks Sweden
Champions League-studion Viaplay/TV6 Jennifer Kücükaslan NENT Sport

Årets tv-drama 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Systrar 1968 SVT Emma Åkesdotter Ronge Anagram
Störst av allt Netflix Frida Asp/Fatima Varhos FLX
Det som göms i snö Kanal 5 Sören Staermose Yellowbird
Bröllop, begravning och dop TV4/C More Colin Nutley Sweetwater
Bonusfamiljen SVT Helena Franck FLX

Årets tv-personlighet 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Hanna Marklund TV4/Cmore
Lars Lerin & Junior SVT
Pernilla Wahlgren & Bianca Ingrosso Kanal 5
Mia Skäringer SVT
Marcus Oscarsson TV4

Årets underhållningsprogram 2019

Nominerad Kanal Producent Produktionsbolag
Alla mot alla med Filip & Fredrik Kanal 5 Tobias Norström/Emil Persson Nexiko
Bäst i test SVT Svante Kettner Baluba
Talang TV4 Joachim Brobeck Fremantle
På spåret SVT Charles Franz SVT
Let’s dance TV4 Daniel Edvardsson Mastiff

Kristallen hålls på Cirkus på Kungliga Djurgården och hålls den 30 augusti.