ANNONS
ANNONS

Kamp för överlevnad i ny hyllad film som jämförs med ”Hajen” och ”Cujo”

En kritikerrosad ny rysare som tar klassiska skräckelement och placerar dem i en modern kontext har nu kommit till den svenska marknaden. Premiär i dag.

Thindra Rundström
Kamp för överlevnad i ny hyllad film som jämförs med ”Hajen” och ”Cujo”

Den omtalade skräckisen finns nu att se i Sverige

Skräckfilmsgenren har gått från klarhet till klarhet under 2020-talet, vilket inte minst årets osedvanligt många Oscarsnomineringarna för skräckfilmer är ett bevis på. Nu har nästa omtalade rysare, som mestadels hyllas av kritikerna (mer om filmens mottagande längre ned i artikeln) kommit ut.

LÄS OCKSÅ: Säsongens sista “Beck”–film släpps snart – intensiv jakt på kriminell ledare

Ny omtalad skräckfilm har hittat till de svenska biograferna

Namnet på den omtalade rysaren är Primate och den finns att se på bio i Sverige med premiär i dag, den 23 januari.

I Primate följer vi en grupp vänner och familjemedlemmar på en tropisk semester. Deras lugna dagar förvandlas till ren överlevnad när deras adopterade chimpans Ben blir biten av ett rabies-smittat djur och plötsligt börjar uppvisa våldsamt, oförutsägbart beteende. Från den första skrämmande incidenten eskalerar situationen snabbt till en kamp för liv och död i en till synes paradisliknande miljö som snart känns som ett fängelse där faran ligger i varenda vrå. 

Skräckfilmen där apans natur blir människans mardröm nu på bio
Foto: Gareth Gatrell / UIP / Paramount Pictures.

En intensiv handling

Handlingen är smärtfritt enkel. Lucy (Johnny Sequoyah) kommer hem från college för att återförenas med sin familj på Hawaii. Hennes mamma har nyligen gått bort i cancer, och kvar är hennes döva pappa Adam (Oscarsvinnaren Troy Kotsur från CODA), lillasyster Erin (Gia Hunter) och familjens älskade chimpans Ben (Miguel Torres Umba). Ben är ett forskningsprojekt som mamman arbetade med i åratal.

När Ben blir biten av något rabiessmittande och flockar av tonårskompisar samlas för pool-party, är katastrofen oundviklig.

Filmen är regisserad och skriven av Johannes Roberts, känd för att leverera intensiva thrillers som bland annat 47 Meters Down.

LÄS OCKSÅ: ”Fartfylld” och ”hetlevrad” succéserie har äntligen kommit till Sverige

Ett blandat mottagande för ”Primate” – som jämförs med klassiker

Sedan den amerikanska premiären har Primate fått ett mycket blandat mottagande från både publik och kritiker. På Rotten Tomatoes har Primate fått ett starkt kritikerbetyg på 79% följt av ett publikbetyg på 71%. IMDb-användarna håller tillbaka med sitt medelhöga betyg 6,2 av 10 medan Letterboxd-användarna är mest kritiska med betyget 2,7 av 5.

The Guardian gav filmen 4 av 5 och hyllade bland annat filmens praktiska effekter och illusionen av verklighet. 

Discussing Film delar också ut betyget 4 av 5 och berömmer Roberts effektivitet och skriver att detta är ”a down-and-dirty horror film” som inte försöker vara något den inte är. 

Flera recensenter, både de som gillar Primate och de som inte gör det, gör dessutom jämförelser mellan filmen och den klassiska Stephen King-berättelsen Cujo. I Sverige tar Aftonbladet det ännu längre och drar paralleller till Hajen

Skräckfilmen där apans natur blir människans mardröm nu på bio
Foto: Gareth Gatrell / UIP / Paramount Pictures.

Fun fact från produktionen

Trots att apans närvaro i filmen känns skrämmande verklig användes ingen riktig chimpans under inspelningen. Rollen som Ben spelas istället av skådespelaren Miguel Torres Umba, som med hjälp av proteser och praktiska effekter ger ett fysiskt och skrämmande uttryck som står i kontrast till dagens digitala CGI-lösningar. Något som flera recensenter lyft fram som en av filmens mest imponerande aspekter. 

En ny stark start på skräckåret 2026

Med Primate får publiken en intensiv och blodig start på året. Det är en film som hyllar genrens rötter och samtidigt erbjuder moderna skräck­element i ett tempo som förväntas få salongen att darra. För dig som gillar klassiska monster- och överlevnadsfilmer är detta ett hett biotips som garanterar både gaspedal och hjärtklappning.

”Primate” anländer till Sveriges biografer den 23 januari.

LÄS OCKSÅ: Netflix släpper svensk polisfilm med Björn Gustafsson och Aliette Opheim

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming och bio. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

ANNONS

NÄSTA ARTIKEL