Charter

Här är ALLA nomineringar till Guldbaggen 2021!

Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
17 december 2020
Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
17 december 2020

Charter är storfavoriten!

Vid en pressträff i Filmhuset i Stockholm i dag presenterades Guldbaggenomineringarna för filmåret 2020. "Charter" fick sju nomineringar, följd av "Se upp för Jönssonligan" och "Spring Uje spring" med sex nomineringar vardera. Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT och äger rum den 25 januari 2021.

En nomineringskommitté bestående av 36 ledamöter i fyra grupper har genom juryförfarande kommit fram till följande nomineringar till 2021 års Guldbaggar. Nomineringarna står i bokstavsordning.

MER LÄSNING: Årets bästa svenska filmer!

Bästa film

Charter
Foto: 

Charter
Producenter: Lars G Lindström och Eva Åkergren

Greta                                                                                 
Producenter: Cecilia Nessen och Fredrik Heinig

Orca
Producent: Sofie Palage

Scheme Birds
Producenter: Mario Adamson och Ruth Reid

Spring Uje spring
Producenter: Anna-Klara Carlsten och Tomas Michaelsson

Bästa regi

Spring Uje Spring
"Spring Uje Spring". Foto: TriArt.

Maria Bäck
för Psykos i Stockholm

Nathan Grossman
för Greta

Amanda Kernell
för Charter

Henrik Schyffert
för Spring Uje spring

Bästa kvinnliga huvudroll

Psykos i Stockholm
"Psykos i Stockholm". Foto: TriArt.

Ane Dahl Torp
för rollen som Alice i Charter 

Irma von Platen
för rollen i Inland   

Josefin Neldén
för rollen som Mamman i Psykos i Stockholm

Josefine Stofkoper
för rollen som Dottern i Psykos i Stockholm

Bästa manliga huvudroll

"Min pappa Marianne"
"Min pappa Marianne". Foto: Nordisk Film.

Uje Brandelius
för rollen som Uje i Spring Uje spring

Adel Darwish
för rollen som Monir i Ghabe

Rolf Lassgård
för rollen som Marianne i Min pappa Marianne

Johan Rheborg
för rollen som Claes i Orca

Bästa kvinnliga biroll

Nelly Rapp
"Nelly Rapp - Monsteragent". Foto: SF Studios.

Lena Endre
för rollen som Eva i Min pappa Marianne

Marie Göranzon
för rollen som Margit Vanheden i Se upp för Jönssonligan

Eva Melander
för rollen som Lena i Inland

Marianne Mörck
för rollen som Lena-Sleva i Nelly Rapp - Monsteragent

Bästa manliga biroll

Älska mig
Sverrir Gudnason och Josephine Bornebusch i "Älska mig". Foto: Viaplay.

Ahmad Fadel
för rollen som Farid i Ghabe

Sverrir Gudnason
för rollen som Mattias i Charter

Erik Johansson
för rollen som John i Orca

Ville Virtanen
för rollen som Johannus i Den längsta dagen

Bästa manus

Josephine Bornebusch
Josephine Bornebusch i "Orca". Foto: Viaplay.

Josephine Bornebusch och Gunnar A.K. Järvstad
för manuset till Orca

Uje Brandelius
för manuset till Spring Uje spring

Maria Bäck
för manuset till Psykos i Stockholm

Amanda Kernell
för manuset till Charter

Bästa klippning

Breaking Surface
"Breaking Surface". Foto: Nordisk Film.

Fredrik Morheden
för klippningen av Breaking Surface

Adi Omanovic
för klippningen av Spring Uje spring

Sarah Patient Nicastro
för klippningen av Orca

Bästa foto

Mathias Døcker och Jonathan Elsborg
för fotot i Samtidigt på jorden

Sophia Olsson
för fotot i Charter

Frida Wendel
för fotot i Spring Uje spring

Bästa ljud/ljuddesign

Jens Johansson
för ljudet i The Average Color of the Universe

Fredrik Jonsäter
för ljudet i Se upp för Jönssonligan

Fredrik Lantz
för ljudet i Andra sidan

Bästa originalmusik

Lars Greve
för musiken i Psykos i Stockholm

Uno Helmersson
för musiken i Nelly Rapp – Monsteragent

Ola Kvernberg
för musiken i Only the Devil Lives Without Hope

Bästa visuella effekter

Chimney VFX
för effekterna i Se upp för Jönssonligan

Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman och Per Nyman
för effekterna i Andra sidan

Jelmen Palsterman och Tony Kock
för effekterna i Breaking Surface

Bästa kostym

Kicki Ilander
för kostymerna i Nelly Rapp – Monsteragent

Daniela Krestelica
för kostymerna i Andra sidan

Cilla Rörby
för kostymerna i Se upp för Jönssonligan

Bästa scenografi

Sabine Hviid
för scenografin i Charter

Linda Janson
för scenografin i Se upp för Jönssonligan

Christian Olander
för scenografin i Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa mask/smink

Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Nelly Rapp – Monsteragent

Sara Klänge
för mask/smink i Se upp för Jönssonligan

Daniela Krestelica
för mask/smink i Andra sidan

Bästa kortfilm

Du gamla, du fria
Regi: Dawid Ullgren

Index
Regi: Nicolas Kolovos

A Legacy of Horses
Regi: Annika Karlsson och Jessica Karlsson

Bästa dokumentärfilm

Greta
Regi: Nathan Grossman

Idomeni
Regi: David Aronowitsch

Scheme Birds
Regi: Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Bästa utländska film

Mank
"Mank". Foto: Netflix.

Babyteeth
Regi: Shannon Murphy

Till min dotter
Regi: Waad Al-Kateab och Edward Watts

Mank
Regi: David Fincher

Övriga priser på Guldbaggegalan

Utöver dessa kategorier delas även priserna Hedersguldbagge och Gullspira ut.

Fakta om årets nomineringar:

7 st nomineringar: Charter
6 st nomineringar: Se upp för Jönssonligan och Spring Uje spring
5 st nomineringar: Nelly Rapp – Monsteragent, Orca och Psykos i Stockholm
4 st nomineringar: Andra sidan
3 st nomineringar: Greta