Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Guldbaggen 2017 - de kan vinna pris

Guldbaggen 2017 - de kan vinna pris

Axel Diedrichs | Nyhet
04 januari 2017
Axel Diedrichs | Nyhet
04 januari 2017

Nu har nomineringarna inför årets guldbaggegala släppts! 

Vi på Filmtopps redaktion tycker att 2016 har varit ett ojämnt svenskt filmår som har bjudit på en del blunders och en handfull fina verk. I den senare kategorin hittar vi bland annat Pernilla Augusts gripande adaption Den allvarsamma leken och Johannes Nyholms strålande långfilmsdebut Jätten. Vi var även förtjusta i Ulf Malmros och Jaana Fomins feel good-komedi Flykten till framtiden, och Petter Lennstrands annorlunda familjefilm Upp i det blå.

Dessvärre har inte alla dessa filmer fått den belöning av juryn, som vi anser att de förtjänar. Värden som ska leda oss genom galan är för femte året i rad Petra Mede.

Här är årets nomineringar för...

Bästa film

Foto:TriArt
Foto:TriArt

Nominerade för BÄSTA FILM är: 

Maria Dahlin, Hytten Juhl, Morten Kjems - Jätten

China Åhlander - Min faster i Sarajevo

Malte Forssell - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

David Herdies - Skörheten

Andreas Emanuelsson - Sophelikoptern

Bästa regi

Hanna Sköld - Granny's Dancing on the Table

Felix & Måns Herngren - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Alexandra-Therese Keining - Pojkarna

Goran Kapetanović - Min faster i Sarajevo

Bästa kvinnliga huvudroll

Karin Franz Körlof - Den allvarsamma leken

Maria Sundbom - Flickan, mamman och demonerna

Jessica Szoppe - Sophelikoptern

Tuva Jagell - Pojkarna

Bästa manliga huvudroll

Anders Mossling - Yarden

Jonathan Silén - Det moderna projektet

Lennart Jähkel - Granny's Dancing on the Table

Milan Dragiŝić - Min faster i Sarajevo

Bästa kvinnliga biroll

 

Liv Mjönes - Den allvarsamma leken

la Langhammer - Flykten till framtiden

Sadžida Šetić - Min faster i Sarajevo

Svetlana Rodina Ljungkvist - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Bästa manliga biroll

 

Henrik Dorsin - Flykten till Framtiden

Iwar Wiklander - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johan Kylén - Jätten

Michael Nyqvist - Den allvarsamma leken

Bästa manuskript

Johannes Nyholm - Jätten

Jan Vierth, Anders Sparring - Bajsfilmen - Dolores och Gunellens värld

China Åhlander, Dragan Mitić, Goran Kapetanovic - Min faster i Sarajevo

Sara Nameth - Yarden

Bästa foto

Anders Bohman - Sophelikoptern

Ita Zbroniec-Zajt - Min faster i Sarajevo

Ita Zbroniec-Zajt - Yarden

Bästa klipp

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg - Jätten

Henrik Källberg - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens - Martha & Niki

Bästa kostym

 

Kicki Ilander - Den allvarsamma leken

Jaana Fomin - Flykten till Framtiden

Moa Li Lemhagen Schalin - Upp i det blå

Bästa ljud/ljuddesign

Jan Alvermark - Ester Blenda

Patrik Strömdahl - Yarden

Peter Adolfsson, Henric Andersson - Golden Girl

Bästa mask/smink

Eva von Bahr, Love Larson - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Eva von Bahr, Love Larson, Pia Aleborg - Jätten

Anna-Carin Lock - Flykten till Framtiden

Bästa originalmusik

Björn Olsson - Jätten

Jan Sandström - Sophelikoptern

Sophia Ersson - Pojkarna

Bästa scenografi

 

Liv Ask, Bengt Fröderberg - Flykten till Framtiden

Anna Asp - Den allvarsamma leken

Mikael Varhelyi - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Bästa visuella effekter

 

Tomas Näslund - Upp i det blå

Henrik Klein, Petter Lindblad - Siv sover vilse

Fredrik Nord - Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Bästa dokumentärfilm

MonaLisa Story - Jessica Nettelbladt

Tora Mkandawire Mårtens - Martha & Niki

Don Juan - Jerzy Sladkowski

Bästa kortfilm

Ida Lindgren - Kroppen är en ensam plats

6A - Peter Modestij

Baby - Lovisa Sirén

Bästa utländska film

Maren Ade - Min pappa Toni Erdmann

Deniz Gamze Ergüven - Mustang

László Nemes - Sauls son

 

NÄSTA ARTIKEL