Hero gradient image

BAFTA 2018 – Här är alla vinnarna

David Lindahl | Nyhet
19 februari 2018
David Lindahl | Nyhet
19 februari 2018

Den årliga brittiska filmfestivalen BAFTA gick av stapeln i går och här är alla vinnarna.

Bild på guldmasken som tilldelas vinnaren av brittiska filmpriset BAFTA.
Guldmasken som tilldelas vinnaren av brittiska filmpriset BAFTA.

BAFTA gick av stapeln i går för den 71:a gången och presentatör för galan var den brittiska skådespelerskan Joanna Lumley som tog över efter Stephen Fry, som lett galan i många år. Priserna delades ut ungefär likadant som Golden Globe-galan vars vinnare du kan se här. Nu återstår det att se om Oscarsgalan, den sista och mest prestigefyllda av dem alla, kan bjuda på några sista överraskningar för det forna filmåret 2017.

Bästa film

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

Vinnare: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa regissör

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Luca Guadagnino – Call Me by Your Name

Christopher Nolan – Dunkirk

Vinnare: Guillermo Del Toro – The Shape of Water

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa kvinnliga skådespelare i huvudroll

Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool

Vinnare: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Sally Hawkins – The Shape of Water

Saoirse Ronan – Lady Bird

Bästa manliga skådespelare i huvudroll

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Kaluuya – Get Out

Vinnare: Gary Oldman – Darkest Hour

Jamie Bell – Film Stars Don’t Die in Liverpool

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Bästa kvinnliga skådespelare i biroll

Vinnare: Allison Janney – I, Tonya

Kristin Scott Thomas – Darkest Hour

Laurie Metcalf – Lady Bird

Lesley Manville – Phantom Thread

Octavia Spencer – The Shape of Water

Bästa manliga skådespelare i biroll

Christopher Plummer – All the Money in the World

Hugh Grant – Paddington 2

Vinnare: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe – The Florida Project

Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa originalmanus

Get Out

I, Tonya

Lady Bird

The Shape of Water

Vinnare: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa manus baserat på tidigare verk

Vinnare: Call Me by Your Name

The Death of Stalin

Film Stars Don’t Die in Liverpool

Molly’s Game

Paddington 2

Bästa icke-engelsktalande film

Elle

First They Killed My Father

Vinnare: The Handmaiden

Loveless

The Salesman

 

Bästa animerade film

Vinnare: Coco

Loving Vincent

My Life as a Courgette

Bästa brittiska film

Darkest Hour

The Death of Stalin

God’s Own Country

Lady Macbeth

Paddington 2

Vinnare: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bästa foto

Vinnare: Blade Runner 2049 – Roger Deakins

Darkest Hour – Bruno Delbonnel

Dunkirk – Hoyte van Hoytema

The Shape of Water – Dan Laustsen

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

Bästa smink

Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn

Vinnare: Darkest Hour – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji

I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

Victoria & Abdul – Daniel Phillips

Wonder – Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten

Bästa kostym

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Darkest Hour – Jacqueline Durran

I, Tonya – Jennifer Johnson

Vinnare: Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

Bästa klippning

Vinnare: Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

The Shape of Water – Sidney Wolinsky

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Bästa dokumentär

City of Ghosts

Vinnare: I Am Not Your Negro

Icarus

An Inconvenient Sequel: Truth to Power

Jane

Bästa originalmusik

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Darkest Hour – Dario Marianelli

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

Vinnare: The Shape of Water – Alexandre Desplat

Bästa specialeffekter

Vinnare: Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Bästa produktionsdesign

Beauty and the Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola

Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Vinnare: Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis

The Shape of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Bästa ljud

Baby Driver

Blade Runner 2049

Vinnare: Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

EE Rising Star

Vinnare: Daniel Kaluuya

Florence Pugh

Josh O’Connor

Tessa Thompson

Timothée Chalamet

Bästa kortfilm

Aamir

Vinnare: Cowboy Dave

A Drowning Man

Work

Wren Boys

Bästa animerade kortfilm

Have Heart

Mamoon

Vinnare: Poles Apart

Bästa debut av brittisk författare, regissör eller producent

The Ghoul

Vinnare: I Am Not a Witch

Jawbone

Kingdom of Us

Lady Macbeth

Tycker du att rätt filmer vann BAFTA 2018?