Kalifat

Alla Kristallen nomineringar 2020

Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
27 augusti 2020
Filmtopp
Filmtopp | Nyhet
27 augusti 2020

Vilka kammar hem det prestigefyllda tv-priset?

Den 27:e augusti är det dags för årets upplaga av prisgalan Kristallen. Nedan ser du samtliga nominerade.

Älska Mig
Josephine Bornebusch nominerad för sin insats i serien "Älska mig". Foto: Viaplay.

Tv-priset Kristallen delas ut för sextonde gången där 21 statyetter delas ut till välförtjänta tv-insatser från det gångna året. Programledare för årets glamourösa gala är Petra Mede.

- Jag ser så mycket fram emot att hylla tv-mediet i en tid då det kanske betytt lite extra mycket för många människor, säger Petra Mede.

Av de olika kategorierna utses sexton vinnare av en jury, tre vinnare utses av publiken som röstar under kvällens gång, ett hederspris som utses av Kristallens styrelse samt vinnarjuryns specialpris.

- Svensk tv håller kvalitet av världsklass och i en tid med Corona så har tv i svenska folkets vardag blivit viktigare än någonsin. Under kvällen kommer de bästa av de bästa hyllas och vi är stolta att Petra Mede leder tittarna under galans gång, säger Anton Glanzelius, operativ chef för Kristallen. 

Kristallen sänds från Vasateatern i Stockholm torsdagen den 27 augusti 20.00 på TV4 och TV4 Play.

Här är alla nominerade:

Årets barnprogram 
Sagasagor, Viaplay/SF Studios Production 
Sommarskuggan - Vinterskuggans uppdrag, SVT 
Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet, TV4 och C More/Nordisk Film TV 
Wild Kids, C More/Jarowskij 
Världens hemskaste sjukdomar, SVT/Delta Studios

Årets dokumentärprogram 
Det svenska popundret, SVT 
Guldfeber, SVT 
Hitlers dödsdömda svenskar, TV4 och C More/Ellung Media 
Svenska Fall, Viaplay/Brand New Content 
Vargattacken på Kolmården, TV4 och C More/Nordisk Film TV

Årets Dokusåpa 
Allt för Sverige, SVT/Meter Television 
Bachelor Sverige, TV4 Play och Sjuan/Warner Bros. 
Celebrity Ex on the Beach, Dplay/Meter Television 
Paradise Hotel, Viaplay/Mastiff 
Robinson, TV4/Mastiff

Årets fakta och samhällsprogram
Blattarna som byggde Sverige, TV4/STO-CPH 
Din hjärna, SVT/ITV Studios 
Edit: Vad hände Gina Dirawi?, SVT 
Landet lyckopiller, SVT/FLX 
Trolljägarna, Viaplay/Strix

Årets granskning
Dokument Inifrån - Att rädda ett barn, SVT 
Kalla Fakta – Guldkalven, TV4 
Kalla Fakta – Kommittén, TV4 
Kalla Fakta - Vecka 42, TV4 
Uppdrag Granskning - Ung och kriminell, SVT

Årets humorprogram
Filip och Mona, SVT/Art & Bob 
Helt Perfekt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios 
Leif och Billy, SVT/Mag5 
Solsidan, TV4 och C More/Jarowskij och FLX 
Sommaren med Släkten, Kanal 5 och Dplay/Art & Bob

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion
Aliette Opheim/Kalifat, SVT   
Gizem Erdogan/Kalifat, SVT   
Ilinca Neacsu/Box 21, Viaplay                          
Josephine Bornebusch/Älska mig, Viaplay    
Julia Ragnarsson/Fartblinda, TV4 och C More                        

Årets livsstilsprogram
Arvinge okänd, SVT 
Food and Fire, Viaplay/Mastiff 
Hemma hos arkitekten, SVT 
Mandelmanns gård, TV4/Meter Television 
Seniorsurfarna, UR/Jarowskij

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion
Amed Bozan/Kalifat, SVT        
Joakim Sällquist/Box 21, Viaplay                     
Johan Rheborg/Solsidan, TV4 och C More     
Johan Ulveson/Älska mig, Viaplay                  
Matias Varela/Fartblinda, TV4 och C More  

Årets nyheter- och aktualitetsprogram
Dina frågor om corona, TV4 
Efter fem, TV4 
Efterlyst, TV3/Alaska 
Kalla fakta, TV4 
Special: Coronaviruset, SVT

Årets nyskapande/förnyare
Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko 
Big Brother Sverige, TV4 Play och Sjuan/Meter Television 
Efter fem, TV4 
Live Date, Viafree/Brand New Content 
Sverige Möts: Mötet, SVT

Årets realityprogram
Expeditionen, TV4/Baluba 
Renées Brygga, TV4/Jarowskij 
Svenska Truckers, Viaplay/Alaska 
Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios 
Äkta Billgrens, SVT/Mastiff

Årets sportproduktion
Fotbolls-VM 2019 (Damer), TV4 och C More 
Hockeylördag (SHL), TV4 och C More 
Premier League-studion, Viaplay/Nent Group Sport 
Vinterstudion, SVT 
VM i friidrott, SVT

Årets tv-drama
Dejta, SVT/BRF 
Eagles, SVT/New Stories 
Fartblinda, TV4 och C More/FLX 
Kalifat, SVT/Filmlance 
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.

Årets tv-personlighet
Birgitta Rasmusson/Hela Sverige bakar, TV4 
Carina Bergfeldt/Min hemlige Bror, SVT       
Erik Niva/Premier League, Viaplay  
Leif Mannerström/Sveriges mästerkock, TV4                         
Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso/Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay                         

Årets underhållningsprogram
Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko 
Bäst i test, SVT/Baluba 
Så mycket bättre, TV4/Mastiff 
Talang, TV4/Fremantle 
Vem kan slå Anja och Foppa, Kanal 5 och Dplay/Nordisk Film TV

Tittarnas röster:

Årets kvinnliga programledare 
Babben Larsson, SVT               
Margaux Dietz, Viaplay och TV3           
Renée Nyberg, TV4                  
Sofia Wistam, Kanal 5/Dplay

Årets manliga programledare 
David Hellenius, TV4               
David Sundin, SVT                    
Johnnie Krigström & Mattias Särnholm, Kanal 5 och Dplay        
Peter Jihde, Viaplay och TV3                

Årets program 
Bäst i test, SVT/Baluba 
Renées Brygga, TV4/Jarowskij 
Spökjakt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios 
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.