Nu på bio

Det senaste på biofronten!

Filmtips

Här hittar du Filmtopps filmtips!

Serietips

Här hittar du Filmtopps serietips!

Guldbaggen 2020

Vinnarna av Guldbaggegalan 2020

Filmtopp
Filmtopp | Artikel
20 januari 2020
Filmtopp
Filmtopp | Artikel
20 januari 2020

De vann på årets Guldbaggegala

Under Guldbaggegalan 2020 ska det delas ut hela 20 stycken baggar och under kvällen kommer Filmtopp att rapportera om vinnarna. Själva galan börjar att sändas klockan 20:00 på SVT1, men redan från klockan 19 skall olika vinnare koras.

Bästa film  – vinnare: And Then We Danced (i regi av Levan Akin)

And Then We Danced
Foto: TriArt.

Övriga nominerade:

438 Dagar
I regi av Jesper Ganslandt, producerat av Sandra Harms & Karl Fredrik Ulfung

Sune – Best Man
I regi av Jon Holmberg, producerad av Malin Söderlund & Linus Stöhr Troell

Transnistra
I regi av Anna Eborn, producerad av David Herdies & Michael Krotkiewski


Bästa regi
 – vinnare: Pella Kågerman & Hugo Lilja för regin i Aniara

Aniara
Foto: SF Studios.

Övriga nominerade:

Levan Akin

För regin i And Then We Danced


Roy Andersson

För regin i Om det oändliga


Jon Holmberg

För regin i Sune – Best man


Bästa manliga huvudroll – vinnare: Levan Gelbakhiani
 för rollen som Merab i And Then We Danced


And Then We Danced
Foto: TriArt.

Övriga nominerade:

Jonas Karlsson

För rollen som Hannes Råstam i Quick


Johannes Kuhnke

För rollen som Anders i Jag kommer hem igen till jul


Gustaf Skarsgård & Matias Varela

För sina roller som Martin Scibbye och Johan Persson i 438 dagar

Bästa kvinnliga huvudroll – vinnare: Emelie Garbers för rollen som minaroben i Aniara

Emelie Garbers i Aniara
Foto: SF Studios.

Övriga nominerade:

Pernilla August
För rollen som Britt-Marie var här

Vigdis Hentze Björck
För rollen som Johanna i Fågelfångarens son

Sanna Sundqvist
För rollen som Niki i Ring mamma!

Bästa manus – vinnare: Levan Akin (And Then We Danced)

And Then We Danced
Foto: TriArt.

Övriga nominerade:

Roy Andersson

För manuset till Om det oändliga


Lisa Aschan

För manuset till Ring mamma!


Erlend Loe

För manuset till Quick

Hedersguldbaggen – Lasse Åberg

Lasse Åberg
Foto: Svensk Filmindustri.

Guldbaggens publikpris – vinnare: Jag kommer hem igen till jul
 (Ella Lemhagen)

Jag kommer hem igen till jul
Foto: SF Studios.

Övriga nominerade:

En del av mitt hjärta

Edward af Sillén



Hasse & Tage: En kärlekshistoria

Jane Magnusson

Bästa kvinnliga biroll – vinnare: Bianco Cruzeiro för rollen som Isagel i Aniara

Aniara
Foto: SF Studios.

Övriga nominerade:

Evin Ahmad
För rollen som Maggie i Ring mamma!

Alba August
För rollen som Jenny Kuttim i Quick

Sissela Benn
För rollen som Karin i Sune –Best man

Bästa manliga biroll – vinnare: David Dencik för rollen som Sture Bergwall i Quick

David Dencik
Foto: Nordisk Film.

Tomas von Brömssen

För rollen som morfar Helmer i Sune – Best man

Ulf Stenberg

För rollen som Mathias i Fraemling


Bachi Valishvili

För rollen som Irakli i And Then We Danced

Bästa originalmusik – vinnare: Nathaniel Méchaly (Eld & lågor)

Eld och lågor
Foto: Nordisk Film AB.

Övriga nominerade:

Jon Ekstrand
För musiken i 438 dagar

Johan Ramström
För musiken i Sara med allt sitt väsen

Bästa dokumentärfilm vinnare: Transnistra (Anna Eborn)

Transnistra
Foto: Folkets Bio.

Fraemling

Mikael Cee Karlsson

Josefin & Florin

Ellen Fiske & Joanna Karlberg

Bästa foto – vinnare: Lisabi Fridell (And Then We Danced)

And Then We Danced
Foto: TriArt.

Övriga nominerade:

Ragna Jorming
Quick

Aril Wretblad
Eld & Lågor

Bästa scenografi – Vinnare: Andreas Hellström, Frida Ekstrand Elmström & Nicklas Nillson (Om det oändliga)

Om det oändliga.
Foto: TriArt.

Teo Baramidze
And Then We Danced

Pater Sparrow
Eld & lågor

Bästa mask/smink – Vinnare: AnnaCarin Lock (Quick)

jonas karlsson i Quick
Foto: Nordisk Film. 

Jenny Fred
För mask/smink En del av mitt hjärta

Madeleine Gaterud & Therese Sandersson
För mask/smink i Eld & lågor

Årets nykomling – Emily Norling (Allt vi äger)

Allt vi äger
Foto: Folkets Bio.

Bästa klippning – Vinnare: Erika Gonzales, Kristin Grundström & Karolina Bengtsson (Josefin & Florin)

Foto: Folkets bio.


Övriga nominerade:

Rickard Krantz
För klippning av Quick

Anna Eborn
För klippning av Transnistra

Bästa visuella effekter – Vinnare: Andreas Wicklund, Arild Andersson & Per Jonsson (Aniara)

Aniara
Foto: SF Studios.

Övriga nominerade:

Bert Deruyck & Kaj Steveman
För effekterna i Eld & Lågor

Torbjörn Olsson
För effekterna i 438 dagar

Bästa kostym – Vinnare: Margrét Einarsdottir (Eld & lågor)

eld och lagor
Foto: Nordisk Film.

Övriga nominerade:

Clinton Booyse
För kostymer i 438 dagar

Anna Hagert & Anna Karlsson
För kostymer i en del av mitt Hjärta

Bästa ljud/ljuddesign – vinnare: Andreas Franck & Fredrik Dalenfjäll (438 dagar)

438 Dagar
Foto: SF Studios.

Övriga nominerade:

Claes Lundberg
Josefin & Florin

Christian Holm & Niklas Skarp
Jag kommer hem igen till jul

Bästa kortfilm – Vinnare: Excess Will Save Us

Excess Will Save Us
Foto: Folkets Bio.

Övriga nominerade:

Ingen lyssnar
I regi av Elin Övergaard

Psychic
I regi av Tova Mozard

Bästa utländska film – Vinnare: Parasit (Bong Joon-Ho)

Parasit
Foto: TriArt.

Övriga nominerade:

Kapernaum

Marriage Story