BAFTA 2018 – Här är alla vinnarna

Den årliga brittiska filmfestivalen BAFTA gick av stapeln i går och här är alla vinnarna.

Bild på guldmasken som tilldelas vinnaren av brittiska filmpriset BAFTA.
Guldmasken som tilldelas vinnaren av brittiska filmpriset BAFTA.

BAFTA gick av stapeln i går för den 71:a gången och presentatör för galan var den brittiska skådespelerskan Joanna Lumley som tog över efter Stephen Fry, som lett galan i många år. Priserna delades ut ungefär likadant som Golden Globe-galan vars vinnare du kan se här. Nu återstår det att se om Oscarsgalan, den sista och mest prestigefyllda av dem alla, kan bjuda på några sista överraskningar för det forna filmåret 2017.


Bästa film

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Vinnare: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Bästa regissör

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Call Me by Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Vinnare: Guillermo Del Toro – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Bästa kvinnliga skådespelare i huvudroll
Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Vinnare: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird


Bästa manliga skådespelare i huvudroll
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Vinnare: Gary Oldman – Darkest Hour
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name


Bästa kvinnliga skådespelare i biroll

Vinnare: Allison Janney – I, Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape of Water


Bästa manliga skådespelare i biroll

Christopher Plummer – All the Money in the World
Hugh Grant – Paddington 2
Vinnare: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Bästa originalmanus

Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Vinnare: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Bästa manus baserat på tidigare verk

Vinnare: Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2


Bästa icke-engelsktalande film

Elle
First They Killed My Father
Vinnare: The Handmaiden
Loveless
The Salesman

 

Bästa animerade film
Vinnare: Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette


Bästa brittiska film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Vinnare: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Bästa foto

Vinnare: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
The Shape of Water – Dan Laustsen
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis


Bästa smink

Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Vinnare: Darkest Hour – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Phillips
Wonder – Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten


Bästa kostym

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
I, Tonya – Jennifer Johnson
Vinnare: Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape of Water – Luis Sequeira


Bästa klippning

Vinnare: Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
The Shape of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory


Bästa dokumentär

City of Ghosts
Vinnare: I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane


Bästa originalmusik

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour – Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
Vinnare: The Shape of Water – Alexandre Desplat


Bästa specialeffekter

Vinnare: Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes


Bästa produktionsdesign

Beauty and the Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Vinnare: Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau


Bästa ljud

Baby Driver
Blade Runner 2049
Vinnare: Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi


EE Rising Star

Vinnare: Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet


Bästa kortfilm

Aamir
Vinnare: Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys


Bästa animerade kortfilm

Have Heart
Mamoon
Vinnare: Poles Apart


Bästa debut av brittisk författare, regissör eller producent

The Ghoul
Vinnare: I Am Not a Witch
Jawbone
Kingdom of Us
Lady Macbeth

Tycker du att rätt filmer vann BAFTA 2018?

About David Lindahl 473 Articles
27-årig journaliststudent med ett enormt intresse för filmens värld. Har speciell förkärlek för westerns, tunga draman och skådespelaren James Stewart.

Be the first to comment

Ta ton i diskussionen

Din mailadress kommer inte att publiceras.




Inline
Inline